Aptekarze nie chcą być karani za nie swoje błędy na receptach

PRAWO

Autor: Katarzyna Ptak/rynekaptek.pl   19-03-2009, 22:20

Wielu aptekarzy będzie musiało zwracać pieniądze za już zrealizowane i błędnie wypełnione recepty na leki refundowane. Farmaceuci prowadzący apteki twierdzą, że są karani za nie swoje błędy, a niestarannie wypisane recepty przyjmują, aby nie zmuszać pacjentów do uciążliwych powtórnych wizyt u lekarzy. Uważają też, że dokonujący sprawdzeń recept kontrolerzy NFZ zbyt restrykcyjnie interpretują przepisy.

Konsekwencje prawne
Kwestia kontroli w aptekach na pewno wymaga pilnego uregulowania.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Jakub Szulc, udzielając odpowiedzi na interpelację dotyczącą arbitralnych zdaniem aptekarzy decyzji NFZ poinformował, że w resorcie rozpoczęto prace nad zmianą rozporządzenia o receptach „tak aby doszło do jednoznacznego przesądzenia o konsekwencjach prawnych realizacji przez farmaceutów błędnych formalnie recept na refundowane leki i wyroby medyczne”.

- W następstwie wystąpienia Śląskiej Izby Aptekarskiej wnoszącej o niekaranie aptek za błędną ordynację lekarską, w Narodowym Funduszu Zdrowia podjęto intensywne prace nad stworzeniem katalogu najczęściej popełnianych błędów podczas realizacji recept, który zakłada wyraźne oddzielenie odpowiedzialności aptekarza od odpowiedzialności lekarza ordynującego leki i wyroby medyczne refundowane ze środków publicznych - dodał Jakub Szulc.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH