Aptekarze: niech lekarze wypisują recepty na komputerze

PRAWO

Autor: Wielkopolska Izba Aptekarska, LJ/rynekaptek.pl   08-02-2011, 07:14

Aptekarze: niech lekarze wypisują recepty na komputerze Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Farmaceuci domagają się od swoich władz samorządowych przeciwdziałań wobec apelu lekarzy, by leki refundowane były wydawane w aptece za okazaniem dowodu ubezpieczenia pacjenta.

Tadeusz Bąbelek, prezes Wielkopolskiej Izby Aptekarskiej zwrócił się do Prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej, Grzegorza Kucharewicza, by ten podjął „działania mające na celu protest przeciw działaniom lekarzy sugerującym, że to aptekarze powinni sprawdzać uprawnienia pacjentów do korzystania ze świadczeń zdrowotnych”.

Zdaniem prezesa Bąbelka, po raz kolejny lekarze podejmują próbę przerzucenia odpowiedzialności za nieprawidłowo wystawione recepty na aptekarzy. O problemie błędnie lub nieczytelnie wypisanych recept, które stały się podstawą do odmowy zwrotu refundacji, pisaliśmy wielokrotnie.

„Uważam, że Naczelna Rada Aptekarska powinna zainicjować działania polegające na zbieraniu podpisów pod pismem, w którym zwracamy się do Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia o zagwarantowanie adekwatnych do czasów w jakich żyjemy warunków świadczenia usług przez lekarzy, w odniesieniu do wypisywania recept na leki dla osób uprawnionych do korzystania ze świadczeń finansowanych przez NFZ, a pochodzących ze środków społecznych” – apeluje Bąbelek i dodaje:

- Co stoi na przeszkodzie,a by NFZ podpisującu mowę z Iekarzami na prowadzenie gabinetów lekarzy rodzinnych czy innych praktyk, zarówno indywidualnych jak i zbiorowych, warunkował podpisanie umowy koniecznością wypisywania recept w formie komputerowej.

Według farmaceutów, byłby to krok w stronę recept elektronicznych, a po drugie, nastąpiłby znaczący spadek błędów i pomyłek ze strony lekarzy, co dziś stanowi główne źródło nieporozumień.

Źle zrozumieli
Sprawę wywołała petycja portalu konsylium24.pl, pod którą podpisało się 6 tys. lekarzy. Medycy obawiają się, że w świetle projektowanych przepisów ustawy o refundacji za wypisanie recepty na  lek refundowany pacjentowi, który nie ma ubezpieczenia lub gdy produkt leczniczy będzie niezgodny z jego schorzeniem, będą kary finansowe i więzienia dla lekarza.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH