Apteki skarżą się na hurtownie żądające od nich kopii recept

PRAWO

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   09-10-2017, 10:42

Apteki skarżą się na hurtownie żądające od nich kopii recept Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do WIF wpływają skargi na hurtownie, które żądają od aptekarzy przedstawienia recepty na leki. Choć pokazanie recepty narusza ustawę o ochronie danych osobowych, wiele hurtowni bez jej okazania, odmawia wydania leku.

Chodzi głównie o substancje z wykazu produktów zagrożonych brakiem dostępności, czyli m.in. leki przeciwzakrzepowe, niektóre insuliny, aerozole inhalacyjne i niektóre leki stosowane u pacjentów po przeszczepach – pisze Rzeczpospolita.

- Takie zgłoszenia pojawiają się regularnie, mimo że w świetle art. 103 ust. 2 pkt 4a prawa farmaceutycznego WIF może cofnąć aptece zezwolenie, jeżeli przekazuje ona dane umożliwiające identyfikację pacjenta, lekarza lub świadczeniodawcy podmiotom innym niż Inspekcja Farmaceutyczna, NFZ i system informacji medycznej – wskazuje Paweł Trzciński, rzecznik GIF.

Prosząc o kopię recepty, hurtownie kierują się przepisami ustawy antywywozowej. Jak wyjaśnia gazeta, chcą się w ten sposób zabezpieczyć przed zarzutem, że świadomie sprzedały na eksport leki zagrożone brakiem dostępności. Zdarza się, że gdy aptekarz odmawia jej wysłania, hurtownie nie chcą sprzedać leku.

Niektóre apteki wybierają więc rodzaj kompromisu, wysyłając hurtowniom recepty zanonimizowane, z zaciemnionymi danymi lekarza i pacjenta. Jednak już w 2014 r. w odpowiedzi na list GIF, główny inspektor ochrony danych osobowych (GIODO) uznał, że kwestia tego, czy przekazanie recepty stanowi naruszenie danych osobowych, powinna być badana w każdym przypadku.

NRA przekonuje, że wymuszanie przez hurtownie farmaceutyczne przekazywania skanu recept narusza art. 95 ust. 1, 1a i 3 prawa farmaceutycznego.

Więcej: www.rp.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH