Australia: będzie zakaz reklamy na paczkach papierosów

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   07-04-2011, 09:44

Australia: będzie zakaz reklamy na paczkach papierosów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Koncerny tytoniowe w Australii będą musiały usunąć wszystkie znaki firmowe z produkowanych przez siebie paczek papierosów i zastąpić je zdjęciami pokazującymi np. usta zaatakowane przez raka - wynika z przedstawionego w czwartek (7 kwietnia) projektu ustawy.

Jak podkreśla australijski rząd nowe przepisy sprawią, że w kraju będą obowiązywały najbardziej na świecie surowe przepisy dotyczące reklamowania papierosów.

Nowe środki pozbawią producentów papierosów ostatniej stosowanej przez nich metody reklamy. Nie będą mogli oni umieszczać na paczkach papierosów znaków firmowych, tekstów promocyjnych ani kolorowych zdjęć. Paczki będą miały jednolity, zielony kolor, a nazwy marek będą na nich napisane jednolitą, małą czcionką. Kolor oliwkowo-zielony wybrano, gdyż został uznany przez konsumentów za najmniej atrakcyjny.

Dodatkowo ostrzeżenia dotyczące wpływu palenia na zdrowie będą musiały zajmować nie jak do tej pory 30 proc. opakowania, ale 75 proc. jego frontu i 90 proc. tyłu.

- Przepisy dotyczące ujednolicenia opakowań papierosów są pierwszymi tego typu na świecie i mają dać jasny przekaz, że blask zniknął. Paczki papierosów będą teraz przedstawiały śmierć i choroby, które powoduje palenie - przekonuje w oświadczeniu minister zdrowia Nicola Roxon.

Koncerny tytoniowe zapowiedziały że będą sprzeciwiały się nowym przepisom i zagroziły podjęciem kroków prawnych.

Zaproponowane przez ministerstwo zdrowia przepisy musi jeszcze zaakceptować parlament. Ministerstwo zdrowia chce, aby przepisy zaczęły stopniowo obowiązywać od 2012 roku.

Australijski rynek tytoniowy w 2009 roku wygenerował dochody w wysokości 9,98 mld dol. australijskich. Ministerstwo zdrowia szacuje, że każdego roku z powodu chorób związanych z paleniem umiera w Australii 15 tys. ludzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH