Australia: lekarze, pielęgniarze i farmaceuci na celowniku Agencji za podważanie szczepień

PRAWO

Autor: LJ/ PAP   10-03-2021, 21:02

Australia: lekarze, pielęgniarze i farmaceuci na celowniku Agencji za podważanie szczepień W profesjonalnej praktyce medycznej nie ma miejsca na przekaz antyszczepionkowy (fot. Pixabay)

Pracownikom medycznym w Australii grożą surowe kary, w tym utrata prawa wykonywania zawodu, za szerzenie fałszywych twierdzeń antyszczepionkowców, które mogą zakłócić krajowy program szczepień przeciw Covid-19 – poinformowały w środę miejscowe media.

Pracownikom medycznym w Australii grożą surowe kary, w tym utrata prawa wykonywania zawodu, za szerzenie fałszywych twierdzeń antyszczepionkowców, które mogą zakłócić krajowy program szczepień przeciw Covid-19 – poinformowały australijskie media.

Poparcie zawodów medycznych
Tamtejsza agencja regulacji pracowników służby zdrowia AHPRA i rady poszczególnych zawodów medycznych przestrzegły w komunikacie lekarzy, pielęgniarzy i farmaceutów przed przekazywaniem takich twierdzeń pacjentom oraz w mediach społecznościowych - przekazał dziennik "Sydney Morning Herald".

Komunikat poparły wszystkie krajowe rady pracowników służby zdrowia, w tym rada medyczna oraz rady pielęgniarzy i położników, farmaceutów i dentystów.

- W profesjonalnej praktyce medycznej nie ma miejsca na przekaz antyszczepionkowy, a jakiekolwiek promowanie twierdzeń antyszczepionkowych, w tym w mediach społecznościowych i w reklamach, może się spotkać z reakcją regulacyjną - oświadczył cytowany w oświadczeniu prezes rady farmaceutów Brett Simmonds.

Bez tolerancji dla antyszczepionkowców
We wrześniu 2020 roku AHPRA potwierdziła, że otrzymała doniesienia o lekarzach i innych pracownikach służby zdrowia rozpowszechniających treści antyszczepionkowe i teorie spiskowe dotyczące Covid-19 na półprywatnych grupach w mediach społecznościowych - przypomina "Sydney Morning Herald".

- Pracownicy (służby zdrowia) mają obowiązek promować zdrowie w społeczności poprzez zapobieganie chorobom i ich kontrolowanie (…) Zasady krajowych rad wymagają od nich gwarancji, że osobiste przekonania nie będą negatywnie wpływać na pacjentów i klientów - przekazał gazecie rzecznik AHPRA.

Początek szczepień preparatem AZ
Ostrzeżenie zbiega się w czasie z planowanym 10 marca rozpoczęciem w Australii szczepień preparatem AstraZeneca. W kraju trwają już szczepienia niektórych grup specyfikiem Pfizera, ale zgodnie z rządowym programem większość Australijczyków ma otrzymać preparat AstraZeneca.

W komunikacie AHPRA i rad zawodowych wezwano pracowników służby zdrowia, aby zaszczepili się przeciw Covid-19, o ile nie występują u nich przeciwwskazania natury medycznej. Zaapelowano do nich również o przejście koniecznych szkoleń i uzyskanie akredytacji potrzebnych do podawania szczepionek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH