B. GIF usłyszał zarzuty: działanie na szkodę interesu publicznego

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   02-10-2020, 11:09

B. GIF usłyszał zarzuty: działanie na szkodę interesu publicznego Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Prokuraturze Regionalnej w Katowicach trwają czynności z udziałem byłego głównego inspektora farmaceutycznego Zbigniew N., zatrzymanego przez Centralne Biuro Antykorupcyjne – dowiedziała się PAP w prokuraturze.

Jak podawało wcześniej CBA, N. został zatrzymany pod zarzutem m.in. niedopełnienia obowiązków.

Dopiero po przesłuchaniu w prokuraturze zapadnie decyzja o ewentualnym stosowaniu środków zapobiegawczych wobec podejrzanego. Prokuratura być może udzieli też wtedy szerszych informacji na temat prowadzonego śledztwa.

Postępowanie dotyczące nieprawidłowości w działaniu byłego głównego inspektora farmaceutycznego prowadzą funkcjonariusze warszawskiej delegatury CBA wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Katowicach.

Zatrzymany w czwartek rano N. pełnił funkcję głównego inspektora farmaceutycznego w latach 2016-2018. Według CBA, będąc zobowiązanym do nadzoru nad rynkiem farmaceutycznym, dopuszczał do dalszego działania hurtowni farmaceutycznej i podejmował decyzje korzystne dla przedsiębiorcy pomimo ustaleń pracowników Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu tego podmiotu.

Jak podał w piątek, 2 października, rano Wydział Komunikacji Społecznej CBA, zatrzymany usłyszał już zarzuty w katowickiej prokuraturze zarzuty dotyczące m.in. niedopełnienia obowiązków i działania na szkodę interesu publicznego. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.

Rolą głównego inspektora farmaceutycznego jest zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom poprzez sprawowanie nadzoru i kontroli nad wytwarzaniem i obrotem produktami leczniczymi. Główny inspektor farmaceutyczny jako centralny organ administracji rządowej, kieruje Państwową Inspekcją Farmaceutyczną i wykonuje zadania przy pomocy Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Krzysztof Konopka, Katarzyna Lechowicz-Dyl, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH