Badania kliniczne: z etyką na bakier

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   29-09-2010, 13:32

Badania kliniczne: z etyką na bakier Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Proponowane zmiany w projekcie ustawy o badaniach klinicznych są potrzebne, ale założenia do ustawy nie rozwiewają wszystkich wątpliwości organizacyjnych i etycznych.


Brak rozwiązań etycznych
Prof. Szawarski zwraca również uwagę na brak w Polsce rozwiniętej etyki badań klinicznych: – Żaden z projektów ustaw nie przewiduje powołania narodowego komitetu bioetycznego. Podczas gdy takie instytucje istnieją nawet w Albanii czy na Białorusi. Z tego powodu projekty dotyczące in vitro, komórek macierzystych, informacji gentycznych stają się problemem politycznym, a nie przedmiotem merytorycznej dyskusji. Bez rozwiązania pozostają trudne problemy etyczne, np. uzyskanie zgody pacjenta na udział w badaniu klinicznym.

– W prawie jest przepis, że zgodę na udział w badaniu klinicznym może wydać tylko świadomy pacjent, ewentualnie sąd opiekuńczy, a nie jego rodzina. W praktyce nikt nie wzywa sądu do kliniki, by wyraził zgodę. W Polsce brakuje instytucji, która pozwoliłaby włączyć do badania ludzi niezdolnych do samodzielnego wyrażenia zgody. Problem dotyczy np. badań nad demencją. Legalnie tych badań w Polsce nie można prowadzić - kontynuuje prof. Szawarski, wskazując na generalny brak działań etycznych w opiece medycznej:

– W amerykańskich szpitalach funkcjonują zespoły bioetyczne (tzw. hospital bioethics committee), które decydują np. czy utrzymać pacjenta przy życiu, czy pozwolić mu umrzeć. W wielu krajach prowadzi się dyskusję nad wprowadzeniem standardów jakości życia, śmierci, umierania. U nas tego brakuje.

Wypowiedzi z konferencji: Badania kliniczne w Polsce - "eksperyment na ludziach czy dla ludzi" (Warszawa, 22 lipca 2010 r.)

 


 
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH