Balicki: leczeniem nowotworów zajmuje się zbyt wiele szpitali

PRAWO

Autor: Gazeta Wyborcza/rynekaptek.pl   18-03-2011, 14:08

Poseł SLD Marek Balicki, były minister zdrowia, ocenia że rządowy pakiet ustaw zdrowotnych może poprawić kondycję finansową szpitali, ale nie zmieni efektywności leczenia.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, powołując się na wywiad jakiego Marek Balicki udzielił w Radiu Tok FM, były minister zdrowia uważa, że pakiet ustaw zdrowotnych w kształcie w jakim proponuje je rząd nie daje obywatelom konstytucyjnych gwarancji solidaryzmu, efektywności i sprawiedliwości.

‒ W czasie debaty został pomylony termin efektywności z produktywnością ‒ powiedział m.in. poseł SLD 

Jako przykład rozwiązania, które mogą naruszać zasadę efektywności Balicki podał leczenie nowotworów w Polsce. Jego zdaniem przekształcenie szpitali w spółki nie doprowadzi do lepszych efektów leczenia raka, ponieważ procedurami leczenia nowotworów zajmuje się w Polsce wiele placówek, a ilość nie zawsze przekłada się na jakość. 

‒ I tak: w Szwecji jest tylko pięć szpitali akredytowanych do leczenia raka jajnika, tymczasem tylko na Mazowszu tych placówek jest kilkadziesiąt... Ale wyniki leczenia na Mazowszu są nieporównanie gorsze i to jest ta przepaść, która nas dzieli od starej Unii Europejskiej ‒ tłumaczył poseł. 

Zasadę sprawiedliwości zdaniem Balickiego może podważać wprowadzanie przez przekształcone w spółki szpitale odpłatności za konsultacje lekarskie, co uczynił np. Szpital Bródnowski w Warszawie, a to stwarza bariery ekonomiczne dla pacjentów gorzej sytuowanych. 

Więcej: Gazeta Wyborcza/Radio Tok FM

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH