BCC: umowy o realizację recept aptek z NFZ są niekonstytucyjne

PRAWO

Autor: BCC/rynekaptek.pl   04-01-2011, 15:37

Propozycja wprowadzenia umów o realizację recept łączących płatnika (NFZ) z apteką ogólnodostępną zawarta w projekcie ustawy o refundacji leków jest niekonstytucyjna - uważa BCC.

Według projektu ustawy tylko apteki, które zawrą takie umowy, będą otrzymywały zwrot kosztów za refundację leków. Umowy o realizację recept będą zawierane indywidualnie dla każdej apteki  - co oznacza, iż podmiot prowadzący sieć aptek nie będzie mógł zawrzeć jednej umowy obejmującej wszystkie jego placówki, lecz będzie musiał podpisać szereg odrębnych umów.

„Wprowadzenie takiego obowiązku może oznaczać ucieczkę ministra zdrowia od odpowiedzialności prawnej i politycznej, ale także rezygnację z uprawnień do regulowania bardzo ważnego zakresu stosunków społecznych i pozostawienia go do decyzji płatnika (NFZ), który de iure nie jest odpowiedzialny za politykę lekową państwa” – uważają eksperci BCC.

Zdaniem BCC, regulacje prawne proponowane w art. 39 ust.2. projektowanej ustawy wskazują na mało istotne elementy jakie powinna zawierać umowa o realizację recept, a w powiązaniu z art. 40 nakładają na apteki nadmierne obowiązki informacyjne (rozbudowana sprawozdawczość, przechowywanie danych), co jest sprzeczne z intencją rządu likwidowania barier administracyjnych wobec obywateli i podmiotów gospodarczych.
 „Proponowane w ustawie refundacyjnej rozwiązania należy uznać za sprzeczne z zasadą swobody działalności gospodarczej i wolnego rynku, niezgodne z Konstytucją RP, która zakłada, że ingerencja państwa w transakcje na rynku leków może być uzasadniona tylko wtedy, gdy służy pacjentom” – argumentuje BCC.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH