Będą zmiany w sprawozdawczości recept recepturowych

PRAWO

Autor: LJ, RCL, OOIA/ rynekaptek.pl   26-05-2017, 09:01

Będą zmiany w sprawozdawczości recept recepturowych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

25 maja Minister Zdrowia podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie informacji gromadzonych przez apteki oraz informacji przekazywanych Narodowemu Funduszowi Zdrowia. Na chwilę obecną jest ustalana data ogłoszenia tego rozporządzenia.

Rozporządzenie ma obowiązywać od dnia 1 czerwca br. i będzie dotyczyć m.in. receptury i zmian w przekazywaniu danych dotyczących leków recepturowych.

Zmiany są związane m.in. z dostosowaniem komunikatu aptecznego XML do wygaśnięcia umów upoważniających osoby uprawnione do wystawiania recept refundowanych.

W komunikacie XML sprawozdawane będzie wyłącznie pierwsze 9 cyfr numeru REGON. W przypadku, gdy na recepcie zostanie wpisany numer umowy upoważniającej do wystawiania recept refundowanych, data ta nie będzie sprawozdawana.

Drugą zmianą jest doprecyzowanie sprawozdawczości dotyczącej leków recepturowych poprzez m.in. obowiązku przekazywania przez apteki szeregu szczegółowych danych dotyczących składowych kosztowych leków recepturowych.

W opinii MZ, ma to umożliwić NFZ skuteczniejsze przeciwdziałanie nadużyciom związanym ze sprawozdawczością refundacji leków recepturowych.

Więcej: https://legislacja.rcl.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

DO POBRANIA


comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH