
Rada UE przyjęła dwa projekty nowych regulacji unijnych w zakresie wyrobów medycznych: projekt rozporządzenia o wyrobach medycznych i o wyrobach medycznych do diagnostyki in vitro.
Proponowane rozporządzenia wprowadzają kompleksową reformę regulacji unijnych dotyczących wyrobów medycznych. W szczególności proponowane rozporządzenia uchylają dotychczasowe regulacje, tj. tzw. dyrektywy wyrobowe (dyrektywa 93/42/EWG oraz dyrektywę 90/385/EWG).
Proponowane rozporządzenia przewidują m.in.:
- wprowadzenie zmienionych i jednolitych wymagań bezpieczeństwa dla wyrobów;
- umożliwienie szerszej oceny wyrobów przez jednostki notyfikowane;
- wprowadzenie mechanizmów identyfikujących wyroby (niepowtarzalny kod identyfikacyjny);
- wprowadzenie obowiązku rejestracji przedsiębiorców i wyrobów w europejskiej bazie danych.
Projekty regulacji unijnych zostały przyjęte przez Radę UE w pierwszym czytaniu. Kolejnym etapem jest skierowanie projektów do Parlamentu Europejskiego. Ten powinien je przyjąć w drugim kwartale 2017 roku.
Zgodnie z harmonogramem, rozporządzenie o wyrobach medycznych powinno zacząć obowiązywać w drugim kwartale 2020 roku, zaś rozporządzenie o wyrobach medycznych do diagnostyki in vitro - dwa lata później.
- Przepisy rozporządzeń unijnych będą stosowane bezpośrednio. Ponadto z uwagi na ich wprowadzenie konieczne będzie dostosowanie polskich przepisów prawnych dotyczących wyrobów medycznych. W efekcie należy spodziewać się gruntownych zmian prawnych w zakresie funkcjonowania branży wyrobów medycznych - ocenia POLMED.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych