Bezpłatne leki i opieka psychologiczna dla weteranów

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   20-01-2011, 09:05

Osoby, które służyły na misjach poza granicami Polski co najmniej 60 dni, będą miały prawo do bezpłatnych leków i pomocy psychologicznej - wynika z rządowego projektu ustawy omawianego przez sejmowe Komisje Obrony Narodowej i Polityki Społecznej.

Podczas posiedzenia obu komisji, minister obrony narodowej Bogdan Klich powiedział, że projekt ustawy o weteranach działających poza granicami państwa dotyczy 95 tys. żołnierzy, którzy od 1953 r. służyli w misjach poza granicami kraju, m.in. w Czadzie, Iraku i Afganistanie, a także około 3 tys. osób podległych Ministerswu Spraw Wewnetrznych i Administracji.

Zgodnie z projektem weteranem jest żołnierz, funkcjonariusz Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, a także pracownik wojska, uczestniczący w misji przez cały okres jej trwania, nie krócej niż przez 60 dni. Jednak status ten będzie przysługiwał także osobie, która doznała uszczerbku na zdrowiu, niezależnie od czasu spędzonego poza granicami.

Weterani będą mogli nieodpłatnie otrzymywać leki umieszczone w wykazach leków podstawowych i uzupełniających oraz leki recepturowe, a także wyroby ortopedyczne; będą mogli korzystać ze świadczeń specjalistycznych, finansowanych ze środków publicznych. Minister obrony powiedział, że celem proponowanych rozwiązań jest m.in. zapewnienie poszkodowanym bezpłatnych protez.

Projekt ustawy przewiduje przyznanie weteranom uprawnień do bezpłatnej opieki psychologicznej. Ministerstwo Zdrowia chce, by proponowane rozwiązania weszły w życie najpóźniej w styczniu 2012 roku. Teraz projektem zajmie się podkomisja, w skład której wejdą przedstawiciele Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Polityki Społecznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH