Białogard: sąd pozbawił tych rodziców praw rodzicielskich

PRAWO

Autor: TVN24/rynekaptek.pl   18-09-2017, 11:45

Białogard: sąd pozbawił tych rodziców praw rodzicielskich Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sąd podjął decyzję o pozbawieniu praw rodzicielskich rodzicom noworodka, którzy mieli zabronić jego obmycia, pobrania krwi i zaszczepienia. Ojciec dziecka miał stwierdzić, że chcieli, aby „wszystko odbyło się zgodnie z naturą”.

- Rodzice odmówili wykonywania jakichkolwiek czynności wobec dziecka. Na przykład nie mogliśmy go obmyć z wydzieliny poporodowej i krwi czy zakropić mu oczu – tłumaczy TVN24 doktor Roman Łabędź, kierownik oddziału ginekologiczno-położniczego szpitala "Centrum Dializa" w Białogardzie. Ojciec dziecka miał stwierdzić, że chcieli, aby „wszystko odbyło się zgodnie z naturą”.

Brak zgody na jakiekolwiek czynności, choćby higieniczne, w stosunku do noworodka wzbudził sprzeciw personelu. - Nie mogliśmy pozwolić, by dziecku coś się stało na terenie szpitala – dodaje Łabędź.

Ordynator podkreśla, że konieczne jest choćby wykonanie badań na poziom bilirubiny, by wykluczyć żółtaczkę. Dziewczynka urodziła się w 37. tygodniu ciąży, była wcześniakiem, więc powinna być starannie przebadana i pozostawać pod opieką lekarzy.

Szpital wystąpił więc do sądu rodzinnego w Białogardzie o zgodę na przeprowadzenie czynności pielęgnacyjnych i wykonanie podstawowych badań.

Sąd przystał na apel lekarzy, podejmując decyzję pozbawiającą praw rodzicielskich rodzicom dziecka. Głównie skupił się na braku zgody na podanie witaminy K:

– Zdaniem specjalistów jest to konieczne, szczególnie, że dziecko było wcześniakiem i miało niedowagę. Brak podania witaminy może skutkować wylewami, które mogą nawet zagrażać życiu dziecka – opowiada sędzia i dodaje, że witamina K jest całkowicie nieszkodliwa i może być podana zarówno doustnie, jak i domięśniowo.

Rodzicie w momencie, gdy dowiedzieli się o decyzji sądu, uciekli z noworodkiem ze szpitala. Szuka ich policja.

Więcej: http://www.tvn24.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH