Białystok: przedwojenne afery narkotykowe

PRAWO

Autor: Kurier Poranny/rynekaptek.pl   18-04-2011, 08:22

Białystok: przedwojenne afery narkotykowe Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W 1922 roku władze Białegostoku zakazały aptekom sprzedaży bez recepty kokainy. W konsekwencji doszło do nadużyć. Sprawa zakończyła się aferą.

W międzywojennej Polsce sięganie po iluzje narkotyczne nie było masowym zjawiskiem. Proceder oczywiście istniał. Opium, kokaina czy morfina pojawiały się w sferach artystycznych, wojskowych, urzędniczych albo lekarskich. Narkotyki były sprowadzane w latach 30. głównie z Niemiec do Gdańska, a później do Warszawy. Bezpośredni użytkownicy musieli płacić 10 złotych za gram białego proszku. Taniej było postarać się o receptę i dostać morfinę na koszt Ubezpieczalni Społecznej.

Afera wybuchła w 1936 roku, po trwających kilka lat donosach o wyłudzaniu recept na morfinę.

Wszystkie ślady prowadziły do Marty Michalskiej, sekretarki naczelnego lekarza w Białymstoku, dra. Jana Szymańskiego. Agentów śledczych zastanowił fakt, że Szymański wystawia na nazwisko swojej sekretarki dużo recept na morfinę.

Naczelny lekarz i jego sekretarka okazali się być narkomanami. Gdy spostrzegli, że wypisywanie recept na jedno nazwisko zaczyna budzić podejrzenie, wyłudzali recepty od innych lekarzy, bądź po prostu kradli. Michalska obchodziła rejonowe placówki Ubezpieczalni i wyjmowała morfinę z podręcznych apteczek. Dr Szymański trafił do aresztu.

Rok później na ławie oskarżonych sądu okręgowego w Białymstoku zasiadło 13 osób. Pozew brzmiał – wyrób i sprzedaż środków odurzających. Winowajcami byli okoliczni farmaceuci i felczerzy.

U jednego z nich wykryto nielegalne laboratorium i hurtowy skład materiałów aptecznych. Były to przede wszystkim środki odurzające i pigułki przeciwbólowe. Oskarżenie było poważne, jednak sądowi zabrakło zdecydowanych argumentów prawnych. 12 aresztowanych zostało więc uniewinnionych, zaś główny oskarżony zapłacił 500 zł grzywny za niezarejestrowany skład medyczny i brak książki rozchodów.

Więcej:
http://www.poranny.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH