Bilans sejmowej debaty o ustawie refundacyjnej

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak, Robert Gontarek/rynekaptek.pl   18-03-2011, 07:07

Bilans sejmowej debaty o ustawie refundacyjnej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

PO może liczyć na koalicjanta i SLD jeśli chodzi o poparcie projektu ustawy refundacyjnej. Pozostałe partie będą głosować przeciw.

Kolejna debata nad projektem ustawy refundacyjnej przebiegała w atmosferze dyskusji, czy to w ogóle jest reforma służby zdrowia. Najostrzej projekt zaatakowali przedstawiciele PiS i Polska Jest Najważniejsza.

Kto ma się czym pochwalić
Odpowiadając na zarzuty posłów, Minister Zdrowia Ewa Kopacz uwypukliła swoje sukcesy: negocjacje cenowe, które przyniosły oszczędności dzięki negocjacjom: - Ceny wynegocjowane przez tę ekipę dały oszczędności w wysokości 1,4 mld zł. Poczynione przez 3,5 roku oszczędności pozwoliły finansować takie schorzenia, o których żeście państwo zapomnieli – mówiła Kopacz, podając przykład 132 mln złotych przeznaczonych na finansowanie chorób rzadkich.

- Dzięki tym oszczędnościom możemy powiedzieć także o nowoczesnym leczeniu cukrzycy, o zastosowaniu pompy insulinowej w leczeniu cukrzycy oraz o tym, że każdemu pacjentowi, który jej używa, finansujemy również osprzęt do tej pompy – kontynuowała minister.

- Można oczywiście powiedzieć, że to jest mało. Jestem dzisiaj w stanie przyjąć zakład, licytować się, kto zrobił więcej i zakończyć tę debatę, ponieważ państwo nie macie się czym pochwalić. Dzisiaj w tej swojej bezradności, ale i bezinteresownej zawiści nie pozwalacie polskim pacjentom zreformować czegoś, co sami oceniacie jako coś niebezpiecznego, niedoskonałego, wymagającego reformowania – kontynuowała Ewa Kopacz.

Osobiste odniesienia
Bolesław Piecha (PiS), przewodniczący sejmowej komisji zdrowia uzasadniając sprzeciw wobec ustawy podniósł argument, że po wejściu  w życie zdrożeją ceny leków dla pacjenta. Na co usłyszał, że…
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH