Od pewnego czasu aptekarze boleśnie przekonują się, że niestarannie lub nieczytelnie wypełniona recepta może być później przyczyną odmowy refundacji przez NFZ ceny leku. Niekorzystne dla nich stanowisko przyjął już raz także Sąd Najwyższy, przerzucając na aptekę całe ryzyko finansowe - przypomina mec. Przemysław Wierzbicki z kancelarii prawnej Rak Wierzbicki & Wspólnicy sp.k., w swoim komentarzu do tej sprawy, który publikujemy poniżej.
W praktyce nadal nie przesądzono jednoznacznie, kiedy aptece należy się refundacja na podstawie niewłaściwie wypełnionej recepty, a kiedy nie. Dlatego warto, by apteki rozpoczęły walkę o ustalenie bardziej sprawiedliwych zasad refundacji – albo w drodze nowelizacji przepisów, albo przez przekonanie sądów do zmiany stanowiska. Tym bardziej, że w najnowszych orzeczeniach Sąd Najwyższy zdaje się odchodzić od rygorystycznej interpretacji – jest więc sens, by uwypuklać niesprawiedliwe zasady refundacji.
Lekarz zawinił, apteka zapłaci…
Kwestia odmowy przez NFZ refundacji ceny leku w przypadku niepełnej lub nieczytelnej recepty wzbudziła kontrowersje pod koniec zeszłego roku, kiedy to Sąd Najwyższy wyrokiem z 14.10.2009 r., V CSK 103/2009, stwierdził, iż „NFZ ma prawo odmówić wypłacenia aptece pieniędzy wyłożonych na leki sprzedane z bonifikatą na podstawie nieczytelnej recepty”.
Zgodnie z tym wyrokiem, nie ma żadnej taryfy ulgowej i apteka musi swoje żądania udokumentować czytelną receptą, zaś jeżeli apteka domaga się refundacji, musi przedstawić recepty sporządzone zgodnie z obowiązującymi przepisami, zawierające m.in. czytelne dane dotyczące osoby pacjenta, umożliwiające jego identyfikację.
W ten sposób NFZ, chcąc ograniczyć wciąż zwiększające się wydatki na leki refundowane, dostał łatwy i szybki sposób na przerzucenie części ciężaru ekonomicznego refundacji na apteki. Wystarczy bowiem nieczytelnie wypełniona recepta bądź wada formalna recepty, często nieznacząca, by NFZ mógł odmówić refundacji leku i tym samym obciążyć aptekę odpowiedzialnością finansową za błędy popełnione przez lekarzy.
Do najczęściej zgłaszanych przez NFZ wad formalnych recept można zaliczyć m.in.:
• brak wieku pacjenta wymaganego w przypadku chorych poniżej 18. roku życia
• niepełne dane adresowe
• brak numeru PESEL lub jego niedokładne wpisanie
• brak lub nieczytelne dane lekarza wystawiającego receptę
• brak podania postaci leku, jeżeli jest on zarejestrowany w więcej niż jednej dawce
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych