Błędy medyczne w specwydziałach prokuratur - co zmieniło się dla pacjenta

PRAWO

Autor: Jacek Janik/ rynekaptek.pl   22-06-2017, 08:39

Błędy medyczne w specwydziałach prokuratur - co zmieniło się dla pacjenta Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W 2016 roku w prokuraturach na terenie całego kraju prowadzone były łącznie 4963 postępowania dotyczące błędów medycznych. To w porównaniu z rokiem 2015 wzrost o 45 proc. Czy to efekt możliwości powoływania w prokuraturach specwydziałów zajmujących się błędami medycznymi?

Na mocy rozporządzenia ministra sprawiedliwości z kwietnia ubiegłego roku została stworzona możliwość powoływania w prokuraturach wydziałów zajmujących się błędami medycznymi.

Rok temu prok. Andrzej Szeliga, szef Prokuratury Regionalnej w Warszawie wyjaśniał, że dzięki specjalizacji sprawy dotyczące błędów medycznych będą prowadzone szybciej, sprawniej i z należytą rzetelnością.

W 2016 r. w pięciu prokuraturach regionalnych - w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie i Warszawie - powołano samodzielne specwydziały obejmujące zakresem swojej działalności prowadzenie i nadzorowanie spraw dotyczących błędów medycznych. Także od października w Departamencie Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej zaczął funkcjonować Dział ds. Błędów Medycznych.

Jak tłumaczy prokurator Maciej Kujawski z działu prasowego Prokuratury Krajowej, konieczność utworzenia takich wyspecjalizowanych komórek organizacyjnych lub stanowisk prokuratorskich wynikała z faktu, że postępowania w tej kategorii spraw są zazwyczaj skomplikowane, zarówno dowodowo, jak i organizacyjnie.

- Takie postępowania dotyczą osób dotkniętych głęboką traumą związaną ze śmiercią lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu osoby najbliższej. Rodzi to częste zarzuty w aspekcie bezstronności prowadzących te postępowania prokuratorów. Przez ten pryzmat oceniane jest każde uchybienie procesowe czy opóźnienie czynności. Są to równocześnie sprawy o bardzo dużej doniosłości społecznej - stwierdza prok. Maciej Kujawski.

Spraw o połowę więcej
Z danych Prokuratury Krajowej wynika, że w 2016 roku w prokuraturach na terenie całego kraju prowadzone były łącznie 4963 postępowania dotyczące błędów medycznych. To w porównaniu z rokiem 2015 wzrost o 45 proc.

W prokuraturach regionalnych prowadzone są łącznie 462 sprawy dotyczące błędów medycznych ze skutkiem w postaci śmierci pacjenta, w prokuraturach okręgowych -1051. Natomiast w prokuraturach rejonowych postępowań dotyczących błędów medycznych zarówno tych związanych ze śmiercią człowieka jak i ze skutkiem w postaci ciężkiego uszkodzenia ciała prowadzono 3450.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH