Bydgoscy lekarze: nie będziemy wystawiać recept refundowanych

PRAWO

Autor: KL, Gazeta Wyborcza/rynekaptek.pl   22-04-2011, 12:39

Bydgoscy lekarze: nie będziemy wystawiać recept refundowanych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Lekarze zrzeszeni w Bydgoskiej Izbie Lekarskiej sprzeciwiają się restrykcyjnym zapisom ustawy refundacyjnej, która ma wejść w życie od stycznia 2012 roku. Zapowiadają, że jeśli przepisy nie zostaną zmienione, przestaną wypisywać recepty na leki refundowane.

Nowe przepisy nakazują lekarzom indywidualne podpisywanie umów z NFZ na wystawianie recept. Lekarze zapowiadają, że takich umów nie podpiszą, gdyż boją się kar jakie mogą im grozić za ewentualne błędy w receptach. Ostatecznie specjalista może nawet stracić prawo do ich wystawiania.

Ponadto, gdy lekarz wypisze receptę nieubezpieczonemu pacjentowi, będzie musiał zwrócić koszt otrzymanych przez niego leków.

Sporna ustawa refundacyjna jest w Senacie. Prace nad nią będą prawdopodobnie prowadzone po świętach. Lekarze zapowiadają, że jeżeli resort zdrowia nie zmieni przepisów po prostu przestaną wypisywać recepty na leki refundowane - donosi "Gazeta Wyborcza". 

Zamieszanie wokół recept wywołuje także brak jasnych przepisów określających zasady wystawiania recept osobom przewlekle chorym.

- Minister Ewa Kopacz dopuściła możliwość zaocznego wystawiania recept dla osób chorych przewlekle, jednak za tym twierdzeniem nie poszły żadne faktyczne uregulowania prawne. Nas obowiązują nadal przepisy, które bezwzględnie wskazują na konieczność wizyty i przebadania pacjenta przed przepisaniem leków - mówił portalowi rynekzdrowia.pl Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Konieczność wizyty u lekarza w celu otrzymania recepty od lat jest zapisana w ustawie o zawodzie lekarza oraz rozporządzeniach ministerialnych.

Jak mówi nam Krajewski, lekarze rozumieją dobre intencje Ministerstwa Zdrowia, ale pamiętając o sankcjach, którym jeszcze niedawno im grożono, chcą widzieć ministerialne słowo na papierze - przełożone na przepis.

Dodaje, że do czasu, gdy przepisy w tej kwestii nie zmienią się, a co za tym idzie nie będzie jasnej wykładni umożliwiającej wypisanie recepty bez wizyty pacjenta, lekarzom będzie zalecał wstrzymanie się od zaocznego wydawania recept.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH