Bydgoszcz walczy z dopalaczami

PRAWO

Autor: Katarzyna Rożko/rynekaptek.pl   30-09-2010, 09:42

Bydgoszcz walczy z dopalaczami Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Bydgoscy radni wprowadzili zakaz sprzedaży dopalaczy na terenie gminy.

Jest to m.in. reakcja na wydarzenia z 27 września. Dwóch nastolatków w wieku 12 i 13 lat zostało przewiezionych do szpitala, gdzie stwierdzono u nich ostre zatrucie nieznanymi substancjami. Mieli przy sobie puste opakowanie po tzw. dopalaczu. Tylko we wrześniu bydgoski szpital udzielił pomocy kilkunastu dzieciom.

– Społeczeństwo szuka używek stymulujących zabawę, wypoczynek, naukę czy pracę. Robi to masowo przy użyciu alkoholu oraz leków – legalnie i chętnie wypisywane przez lekarzy. Dopalacze weszły w miejsce innych używek: nielegalnych miękkich narkotyków. Ich legalizacji pewne środowiska domagają się od dawna, ale mówimy „nie” twardym i miękkim narkotykom, a dopalacze potraktowano już z przymrużeniem oka – komentuje Edward Bożek, ekspert ds. informacji o narkotykach i narkomanii z Centrum Diagnostyki i Terapii AIDS w Chorzowie.

W Centrum Diagnostyki i Terapii AIDS  pojawia się coraz więcej pacjentów, którzy w repertuarze różnych używek mają również dopalacze oraz młodzi ludzie, u których używanie dopalaczy jest już problemem.

– Jest to jednak krótki okres czasu, a następnym lub równoległym krokiem jest spróbowanie narkotyków np. amfetaminy, która uzależnia szybciej i daje wyraźniejsze objawy. W sumie coś takiego jak uzależnienie od dopalaczy nie istnieje. Zażywanie tego rodzaju substancji trwa kilka, kilkanaście tygodni, ale potem ten konsument chce już spróbować czegoś innego i sięga po narkotyki – wyjaśnia Bożek.

Jego zdaniem, to że dopalacze staną się nielegalne nie jest jednoznaczne z tym, że zniknie problem z wchodzeniem z narkotyki.

– Dopalacze pozwalają wyłowić tzw. suchych narkomanów – ludzi osobowościowo, psychologicznie podatnych. Takich narkomanów bez narkotyków. Gdy tacy konsumenci stwierdzą, że dopalacze są za drogie lub dostęp do nich jest utrudniony, wybiorą narkotyki, które zapewnią im o wiele większe wrażenia – podsumowuje ekspert.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH