CBŚP rozbiło grupę przestępczą wyłudzającą refundację

PRAWO

Autor: CBŚP/rynekaptek.pl   03-09-2020, 08:35

CBŚP rozbiło grupę przestępczą wyłudzającą refundację Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

CBŚP rozbiło grupę przestępczą, która pozyskiwała refundowane leki na podstawie nienależnych im recept, a następnie sprzedawała je na rynku wtórnym w kraju oraz poza jego granicami.

Policjanci z Zarządu w Szczecinie Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej prowadzą postępowanie w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej.

Z ustaleń śledztwa wynika, że grypa wystawiała recepty na leki, które objęte były kwotą refundacji. Recepty wypisywane były na osoby, którym nie przysługiwały i tak naprawdę nigdy do nich nie trafiły. Następnie na podstawie tych recept wykupowano leki w aptekach na terenie całego kraju. Wprowadzano w ten sposób w błąd przedstawicieli NFZ co do zasadności i konieczności tych refundacji, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie blisko 11 mln zł. Leki były sprzedawane na terenie kraju oraz poza jego granicami.

Według śledczych grupa mogła działać nawet od czerwca 2015 roku. Głównym terenem działalności przestępczej były województwa śląskie i małopolskie.

W ostatnim czasie policjanci zatrzymali kolejne 4 osoby, w tym podejrzanego o kierowanie tą grupą. W trakcie przeszukania funkcjonariusze przejęli kilkaset opakowań rożnego rodzaju leków, setki recept oraz zabezpieczyli do analizy m.in. dokumentację, nośniki danych i komputery.

W sprawa występuje łącznie już 26 podejrzanych, w tym aktualnie 13 tymczasowo aresztowanych. Śledztwo jest rozwojowe i niewykluczone są dalsze zatrzymania.

Więcej: cbsp.policja.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH