Ciekawe i atrakcyjne pozycje produktowe w aptece miały zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID

PRAWO

Autor: rzeszow.wif.gov.pl/ rynekaptek.pl   22-01-2021, 08:01

Ciekawe i atrakcyjne pozycje produktowe w aptece miały zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Właściciel apteki twierdził, że wyróżnienie cen wybranych produktów nie miało na celu ich reklamy, ale przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 - przedstawienie produktów w miejscu łatwo dostępnym dla pacjentów służyło sprawnemu uzyskaniu potrzebnych informacji. Co na to WIF?

Podkarpacki WIF nałożył karę w wysokości 4 tys. zł na podmiot prowadzący aptekę za prowadzenie reklamy produktów.

Wyglądało to tak, że ceny wybranych leków OTC, kosmetyków, suplementów diety i wyrobów medycznych były uwidocznione na wyróżniających się zielonych, czerwonych, pomarańczowych i żółtych wywieszkach cenowych w kształcie gwiazdek. Przy stanowiskach obsługi pacjentów umieszczono też informacje z opisem wybranych produktów wraz z podaniem ich wyróżnionych cen opisanych dużą, pogrubioną, podkreśloną czcionką.

Właściciel apteki nie kwestionował, że takie działania były podjęte. Ale jego zdaniem, miało to pomóc pacjentom w walce z epidemią koronawirusa:

"Ceny poszczególnych produktów umieszczane są na kolorowych gwiazdkach od września 2020 r.  mając na uwadze nadzwyczajne stosunki społeczne, z jakimi mamy aktualnie do czynienia – pandemia COVID-19 – rozwiązanie to jest korzystne z punktu widzenia bezpieczeństwa pacjentów. Nie ma konieczności ręcznego weryfikowania ceny w czytniku cen. (...) Oznaczenie produktu gwiazdką nie miało na celu reklamy apteki. Zamierzeniem było zwrócenie uwagi pacjentów na produkty, które z różnych powodów wyróżniały się na tle produktów dostępnych na rynku lub budziły szerokie zainteresowanie związane z częstymi pytaniami o cenę. (...) informacje o cenach zawieszone są wewnątrz apteki.

Właściciel apteki wyjaśnił, że produkty z wyróżnioną ceną były dobierane według różnych kryteriów:

"Przede wszystkim produkty cieszące się największym zainteresowaniem, produkty o które pytali pacjenci. Wyróżniono również produkty, którymi apteka dysponowała w dużej ilości.W związku z tym naturalnym zabiegiem przy prowadzeniu każdej działalności gospodarczej – w tym również apteki – jest, by priorytetowo sprzedawać takie produkty, ponieważ ich dłuższe przetrzymywanie grozi stratą".

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH