Co, jeśli nauczyciel nie wyrazi woli, aby podać lek?

PRAWO

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   28-09-2017, 10:48

Co, jeśli nauczyciel nie wyrazi woli, aby podać lek? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nauczyciel poda lek przewlekle choremu dziecku, jeśli wyrazi na to zgodę – przewiduje projekt założeń do ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, który trafił do konsultacji publicznych.

Dla pracowników szkoły, przede wszystkim nauczycieli i wychowawców, organizowane mają być szkolenia dotyczące postępowania wobec uczniów przewlekle chorych lub niepełnosprawnych – pisze Rzeczpospolita.

Autorzy ustawy precyzują, że podanie leku lub inna czynność konieczna w przypadku przewlekle chorych dzieci nie dotyczy sytuacji zagrożenia życia – tu bowiem pracownik szkoły ma bezwzględny obowiązek udzielenia pomocy.

– Problemem nie było ratowanie życia, ale długotrwała choroba przewlekła, w której niepodanie leku lub niewykonanie czynności takiej jak np. podanie wlewki doodbytniczej choremu na padaczkę, nie kończy się śmiercią, ale bólem i dyskomfortem – mówi dr Paweł Kubicki, rzecznik uczniów z niepełnosprawnościami.

Dodaje, że projekt nie rozwiązuje problemu sytuacji konfliktowej, w której nauczyciel nie chce podać leku. - Od dawna przy wyrażeniu dobrej woli leki można było podawać. Co jednak, jeśli tej dobrej woli nie ma? – pyta rzecznik.

Dziś rodzice dzieci przewlekle chorych, którym nauczyciel nie chce podać leku, mają dwa wyjścia: siedzieć pod klasą, na wypadek gdyby dziecko potrzebowało przyjąć lek, albo wybrać nauczanie indywidualne, które najczęściej skazuje dziecko na izolowanie od rówieśników. Zdaniem dr Kubickiego założenia do projektu skazują rodziców i dzieci na taki wybór.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH