"Co mają związki homo do rejestracji produktów medycznych"?

PRAWO

Autor: TOK FM, MZ, LJ/ rynekaptek.pl   22-09-2017, 08:06

"Co mają związki homo do rejestracji produktów medycznych"? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Minister Zdrowia lobbuje w Brukseli, by siedziba EMA przeniosła się do Warszawy, tymczasem pracownicy tej Agencji piszą w liście, że wybór stolicy Polski nie jest dla nich korzystny - boją się o swoje bezpieczeństwo i brak prawnego uznania związków jednopłciowych.


Przypomniał, że to nie są abstrakcyjne problemy i do takich sytuacji już dochodziło w Polsce:

- Mieliśmy w przeszłości do czynienia ze sprawami, w których organy straży granicznej nie chciały wpuścić do Polski mężczyzny z zarejestrowanego związku jednopłciowego, który podróżował ze swoim partnerem - obywatelem Wielkiej Brytanii. Ten drugi mężczyzna był cudzoziemcem. Na lotnisku w Krakowie pojawił się problem czy taka osoba powinna zostać wpuszczona do Polski czy nie. Ostatecznie ta praktyka niewpuszczania osób do Polski została zakwestionowana przez sądy administracyjne, ale nie rozwiązuje to problemu, bo na poziomie ustawodawstwa sprawa cały czas jest otwarta.

Dyskryminacja jest źle widziana
Jak przyznał Paweł Knut, inną kwestią, która niepokoi pracowników EMA jest brak gwarancji ochrony ich praw oraz atmosfera niechęci wobec osób LGBT w Polsce, również w kontekście praw pracowniczych:

- Każdy ma prawo czuć się bezpiecznie w miejscu pracy i móc mówić wprost o swoich relacjach partnerskich w drugą osobą, a nie spędzać czasu na autocenzurowaniu się w rozmowie z innymi pracownikami. LGBT nie jest jakąś wyjątkową, szczególną grupą, ale posiada pewną szczególną cechę, która naraża ją na dyskryminację. 

Jak dodał prawnik z kampanii „Przeciw homofobii”, przykład wyboru siedziby EMA i list jej pracowników pokazuje, że kwestia równego traktowania zaczyna wchodzić w obszar decyzji gospodarczych.

- Nie wiadomo, jak to się skończy, ale jest to lekcja dla Polski, że dyskryminacja się nie opłaca i utrzymywanie status quo w zakresie związków partnerskich może szkodzić gospodarce. Jeśli argumenty równościowe nie przekonują przeciwników, to może przekonają ich wymierne straty ekonomiczne. Obecnie kraje, które nie chronią równości, są w mniejszości. Nawet Węgry mają pewną formę uznania związków osób tej samej płci - dodał.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH