Co wspiera Fundacja Dbam o Zdrowie

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   16-02-2011, 07:14

Co wspiera Fundacja Dbam o Zdrowie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wspieranie najbiedniejszych czy promowanie komercyjnej firmy - część środowiska aptekarskiego domaga się prokuratorskiego śledztwa.

Fundacja Dbam o Zdrowie, jako organizacja pożytku publicznego, korzysta z ustawowych zwolnień podatkowych i wpłat 1% od podatników rozliczających swoje dochody.

Zdaniem prezesa Śląskiej Izby Aptekarskiej, Stanisława Piechuli, Fundacja przeznacza środki pozyskane z odpisu 1% podatku dochodowego od osób fizycznych na współpracę z Polską Grupą Farmaceutyczną SA i aptekami Dbam o Zdrowie (sieć aptek jak i program lojalnościowy Polskiej Grupy Farmaceutycznej S.A.) we wspólnym przedsięwzięciu gospodarczym - programie Senior.

Doniesienie do prokuratury
„Może to być niezgodne z ustawą o działalności pożytku publicznego w szczególności, jeżeli środki pozyskane z odpisu 1% podatku dochodowego od osób fizycznych służą wspieraniu działalności gospodarczej PGF w Łodzi oraz wybranych aptek uczestniczących w programie Dbam o Zdrowie, co byłoby sprzeczne ze statusem organizacji pożytku publicznego i nosiło znamiona wykorzystywania funduszy publicznych dla celów prywatnych” – argumentuje Stanisław Piechula.

Mówiąc wprost, lokalny samorząd aptekarski podejrzewa, że fundacja o statusie organizacji pożytku publicznego i pieniądze podatników uzyskiwane z odpisu 1% są wykorzystywane do wspierania działalności gospodarczej wybranej grupy aptek i hurtowni farmaceutycznych, co stawia inne podmioty gospodarcze w nierównej sytuacji rynkowej.

Podejrzewając popełnienie przestępstwa przez zarząd Fundacji Dbam o Zdrowie, ŚIA zawiadomiła o sprawie prokuraturę.

Reklamowe cele fundacji
Prezes Piechula zauważa powiązania fundacji z programem Senior: - „Program Senior daje pacjentom zniżki przy zakupie leków w aptekach sieci i programu lojalnościowego Dbam o Zdrowie, jednak te zniżki nie wynikają z finansowania ich przez fundację, bowiem fundacja wydaje zebrane pieniądze na całkiem inne cele, najprawdopodobniej wyłącznie na cele reklamowe programu” – ocenia prezes.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH