Co zrobić, gdy jest problem z lekiem recepturowym

PRAWO

Autor: Gazeta Pomorska/rynekaptek.pl   24-03-2011, 13:28

Co zrobić, gdy jest problem z lekiem recepturowym Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prawo Farmaceutyczne stanowi, że apteka jest zobowiązana do wydania leku recepturowego w terinie nie dłuższym niż 48 godzin. Nie zawsze jednak tak się dzieje.

- Jeśli lek jest potrzeby natychmiast, to lekarz powinien na recepcie zaznaczyć, że jest na cito - wyjaśnia Piotr Chwiałkowski, prezes Pomorsko-Kujawskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej.

Bywa też, że w składzie leku recepturowego są substancje, których w danej aptece akurat nie ma. Ponadto jest jeszcze część aptek bez tzw. receptury, czyli laboratorium, w którym leki można wykonywać. Był taki okres do 2001 roku, kiedy można było otwierać apteki tylko z lekami gotowymi. Od tego czasu każda apteka musi mieć recepturę.

- Jeśli zatem z jakiegoś powodu apteka nie może przygotować leku recepturowego, pracownik powinien wskazać inna placówkę, która może go wykonać – radzi prezes izby.


Część leków recepturowych może być przygotowywana zarówno przez techników, jak i magistrów farmacji, ale pod okiem magistra. Wyjątek stanowią leki, które zawierają substancje silnie działające, narkotyczne i aseptyczne.

Więcej: http://www.pomorska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH