Coraz dłuższa kolejka chętnych do poprawiania projektu ustawy refundacyjnej

PRAWO

Autor: WOK, LJ/rynekaptek.pl   18-10-2010, 12:51

Coraz dłuższa kolejka chętnych do poprawiania projektu ustawy refundacyjnej

Po przyjęciu 14 października przez rząd ustawy refundacyjnej, ruszyła lawina uwag, opinii oraz stanowisk dotyczących planowanych regulacji.


– Dobrym krokiem jest powołanie Komisji Ekonomicznej, której zadania są podobne do Agencji Cen w Australii. Komisja będzie negocjowała ceny i czuwała, by w Polsce ceny leków innowacyjnych, które same dla siebie wyznaczają limit, nie pozostały zbyt wysokie w porównaniu do cen w innych krajach – zaznacza prezes HTA Audit.

I dodaje: – Wreszcie uwzględniony został interes narodowy, czyli powiązanie aktywności biznesowej i naukowo-badawczej producentów leków w Polsce przy ustalaniu ceny i refundacji.

Lege Pharmaciae: brakuje analiz

Krytycy projektu, dość zgodnie wymieniając jego mocne strony (m.in. wspomniane wprowadzenie dyrektywy przejrzystości oraz kryteriów refundacyjnych), jednocześnie nie szczędzą mu zarzutów.

– Ustawa nie jest tworzona zgodne z regułami dobrej legislacji – uważa Katarzyna Sabiłło, prezes Fundacji Lege Pharmaciae. – Nie było m.in. dyskusji społecznej o założeniach ustawy. Nasze uwagi przekazaliśmy już Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Rządowemu Centrum Legislacji.

Więcej: www.rynekzdrowia.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH