Czechy: i tam rząd zakaże sprzedaży dopalaczy?

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   02-03-2011, 21:49

Czechy: i tam rząd zakaże sprzedaży dopalaczy? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Czeski rząd opowiedział się za zakazem sprzedaży tzw. dopalaczy, czyli substancji odurzających, których nie wpisano na listę środków nielegalnych. Planowany zakaz jeszcze w marcu ma trafić pod obrady parlamentu i objąć 33 substancje.

Zakaz ma dotyczyć substancji imitujących działanie klasycznych narkotyków.

– Substancji narkotycznych jest oczywiście więcej, ale nie wszystkie są tak popularne. Nie wiemy jeszcze o nich wiele. Wiemy natomiast, że zdarzyły się w Europie przypadki zgonów po ich zażyciu – tłumaczył cytowany przez czeskie radio publiczne krajowy koordynator ds. walki z narkotykami Jindrzich Voborzil.

Projekt ustawy w trybie przyspieszonym złożyli posłowie wszystkich partii politycznych w reakcji na doniesienia władz województw sąsiadujących z Polską, skąd dopalacze trafiły do Czech po objęciu ich zakazem sprzedaży jesienią ubiegłego roku. Wkrótce na czesko-polskim pograniczu zaczęły powstawać sklepy, oferujące klientom te substancje jako przedmioty kolekcjonerskie. Wiele z tych firm ma polskich właścicieli.

Władze lokalne skarżą się, że obecnie nie dysponują żadnymi środkami, pozwalającymi walczyć z dopalaczami. Niektórzy sugerują, że rząd mógłby zakazać ich sprzedaży, wydając stosowne rozporządzenie z mocą ustawy.

Parlament zajmie się ustawą o zakazie sprzedaży dopalaczy jeszcze w tym miesiącu. Procedura ustawodawcza potrwa co najmniej kilka tygodni.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH