"Czy dyżury nocne aptek są w ogóle konieczne i potrzebne?"

PRAWO

Autor: dzialdowo.starostwo.gov.pl/ rynekaptek.pl   28-11-2017, 08:03

"Czy dyżury nocne aptek są w ogóle konieczne i potrzebne?" Podczas niedawnej sesji rady powiatu działdowskiego, przewinął się problem dyżurów aptek (fot. archiwum)

Przewodnicząca Rady Powiatu Działdowskiego zauważyła rezolutnie, że w przypadku aptek, które są wyznaczone przez radę powiatu do pełnienia dyżurów, a tego obowiązku nie pełnią, do akcji może wkroczyć WIF: "ktoś tę koncesję wydaje, ktoś może tę koncesję cofnąć"...


- Ale to tylko ta instytucja ma prawa i narzędzia prawne, które mogłaby wyegzekwować od danego podmiotu, który prowadzi aptekę, wypełnianie przepisów uchwały. Wiem, że część np. i burmistrzów, wójtów i aptekarzy myśli, że to powiat, starosta ma obowiązek nadzorować czy wszystkie te apteki zgodnie z tą uchwałą wykonują swoje obowiązki, czyli dyżurują. Tak nie jest i to trzeba publicznie powiedzieć, że my nie mamy żadnych narzędzi, możliwości, żeby wyegzekwować zapisy tejże uchwały - mówił starosta działdowski.

Kto daje i odbiera...
Przewodnicząca Rady Powiatu, Magdalena Anczykowska, zauważyła rezolutnie, że "ktoś tę koncesję wydaje, ktoś może tę koncesję cofnąć".

Zareagował na to radca prawny: - Jeżeli mogę wejść w słowo, to problem, jeśli chodzi o dyżury aptek, to rozbija się oczywiście o dodatkowe pieniądze. W tej chwili jest sytuacja taka, że część aptekarzy żąda tego, żeby koszty dodatkowego utrzymania apteki w nocy ponosiły samorządy, czyli chodzi o powiat.

Dodał: - Powiat nie ma finansowych możliwości finansowania tego, nie ma podstawy prawnej. Tym bardziej, że Minister Zdrowia wydał rozporządzenie, w którym przewidział dodatkowe opłaty za trzymanie dyżurów w nocy, bo tam chodzi o tą odpowiednią dopłatę do leków, które zostają wydawane. Z tym, że część leków, jeżeli są wydawane na cito, to taka apteka, która pełni dyżur nocny nie powinna pobierać z tego tytułu dodatkowej opłaty. I kwestia jest teraz taka, że aptekarzom pełniącym dyżury w nocy, to się nie opłaca.

Padło jeszcze pytanie: kto może powiadomić izbę aptekarską, że apteka nie pełni nocnego dyżuru, mimo iż jest do tego "wyznaczona" w grafiku?

- Każdy, każdy obywatel, burmistrz miasta, radny powiatu, każdy, który uznaje, że dana apteka nie wykonuje swoich obowiązków, ma prawo zawiadomić policję, Nadzór Aptekarski, kogo chce, organ jakiś publiczny, który będzie musiał ustalić, komu to właściwie taką skargę przekazać - podsumował starosta działdowski.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH