Czy farmaceuta może przepisać receptę powinowatym z linii bocznej?

PRAWO

Autor: DIA/ rynekaptek.pl   24-07-2020, 10:18

Czy farmaceuta może przepisać receptę powinowatym z linii bocznej? Uprawnienie do wystawienia recepty pro familia nie dotyczy wszystkich krewnych trzeciego stopnia w linii bocznej (fot. MZ)

Możliwość wystawienia recepty pro familia dotyczy w linii bocznej osób z drugiego stopnia pokrewieństwa, czyli rodzeństwa rodzonego, jak i przyrodniego, zaś z trzeciego stopnia pokrewieństwa jedynie dzieci rodzeństwa osoby wystawiającej receptę - ocena MZ.

Prezes Dolnośląskiej Rady Aptekarskiej we Wrocławiu, Marcin Repelewicz, wystąpił do resortu zdrowia o wykładnię art. 95b ust. 3 pkt 2 ustawy Prawo farmaceutyczne, w zakresie wystawiania recept pro familia.

W związku z rozszerzeniem grona osób, dla których można wystawić receptę pro familia o osoby pozostającej we wspólnym pożyciu, krewnych lub powinowatych w linii prostej, a w linii bocznej do stopnia pokrewieństwa między dziećmi rodzeństwa osoby wystawiającej, powstał dylemat, dla których członków rodziny z linii bocznej farmaceuta może wystawić receptę.

Jak wyjaśnia MZ, krewnymi w linii bocznej są osoby, które pochodzą od wspólnego przodka, a nie są krewnymi w linii prostej. Najbliższe pokrewieństwo w linii bocznej to pokrewieństwo drugiego stopnia czyli rodzeństwo, zarówno rodzone, jak i przyrodnie (bo wystarczy jeden wspólny przodek).

Trzeci stopień pokrewieństwa w linii bocznej obejmuje: brata ojca, brata matki, siostrę matki lub ojca, syna brata w stosunku do stryja, córkę brata w stosunku do stryja, syna brata w stosunku do siostry ojca, córkę brata w stosunku do siostry ojca, syna siostry, córkę siostry.

W czwartym stopniu pokrewieństwa w linii bocznej krewnymi są: syn brata ojca, córka brata ojca, syn brata matki, córka brata matki, syn siostry ojca lub siostry matki, córka siostry ojca lub siostry matki.

"Choć jak wskazano w przedmiotowym piśmie, że użyte sformułowanie „do stopnia pokrewieństwa między dziećmi rodzeństwa osoby wystawiającej” może stwarzać przekonanie, że mowa jest o czwartym stopniu pokrewieństwa jaki zachodzi między dziećmi rodzeństwa, to jednak więzy rodzinne należy oceniać w stosunku do osoby wystawiającej receptę" - informuje MZ.

Uprawnienie do wystawienia recepty pro familia nie dotyczy wszystkich krewnych trzeciego stopnia w linii bocznej, gdyż w takim razie przyjęto by redakcję analogiczną jak w przytoczonych we wniosku aktach normatywnych.

Zatem - w ocenie resort - możliwość wystawienia recepty pro familia dotyczy w linii bocznej osób z drugiego stopnia pokrewieństwa, czyli rodzeństwa rodzonego, jak i przyrodniego, zaś z trzeciego stopnia pokrewieństwa jedynie dzieci rodzeństwa osoby wystawiającej receptę.

Więcej: https://www.dia.com.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

POLECAMY W PORTALACH