Darmowe leki tylko z dokumentacją medyczną?

PRAWO

Autor: Gazeta Wyborcza/rynekaptek.pl   02-03-2011, 09:18

Prawie 86 tys. zł żąda NFZ od Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, ponieważ jeden z lekarzy wypisywał recepty na darmowe leki - zdaniem Funduszu - niegodnie z prawem.

Dr Wiktor Krzyżanowski, kombatant z czasów II wojny światowej i b. więzień obozu koncentracyjnego, przepisywał innym byłym więźniom darmowe leki.

Chorzy ci mają do nich prawo, jednak doktor wypisywał recepty na swoje nazwisko. Nie musiał wówczas prowadzić dokumentacji medycznej pacjentów. To stało się podstawą di interwencji NFZ.

Fundusz zakwestionował 1222 recepty na darmowe leki, które nie znalazły odzwierciedlenia w dokumentacji medycznej pacjenta.

- To jest podstawą do wydatkowania publicznych pieniędzy. Szpital Uniwersytecki inaczej jednak interpretuje istniejące przepisy i dlatego sprawę rozstrzygnie sąd - mówi Gazecie Wyborczej Jolanta Pulchna, rzecznik małopolskiego NFZ.

Szpital powołuje się na pismo Ministerstwa Zdrowia, które wyjaśnia, że lekarz wypisujący recepty na siebie lub swoją rodzinę nie musi wprowadzać ich do dokumentacji.

Władze szpitala wysłały prośbę o zmianę decyzji i elastyczność w interpretacji przepisów do prezesa NFZ. Odpowiedzi z centrali jeszcze nie ma.
Więcej: http://wyborcza.pl/1,75478,9186590,Darmowe
_leki_zgodne_z_prawem__ale_scigane.html
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH