Dezyderat nr 13 o potrzebie doprecyzowania zasady realizacji badań klinicznych

PRAWO

Autor: Sejm/rynekaptek.pl   13-12-2010, 09:18

Dezyderat nr 13 o potrzebie doprecyzowania zasady realizacji badań klinicznych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Komisja do Spraw Kontroli Państwowej postuluje podjęcie przez Ministra Finansów jednoznacznego stanowiska w kwestii opodatkowania podatkiem VAT usług wykonywanych przez ośrodki badawcze.

Celem tego postulatu jest określenie wiążących standardów interpretacyjnych i ujednolicenia stanowiska w tym zakresie, uwzględniającego brak uzasadnienia do klasyfikowania usług świadczonych sponsorom przez ośrodki badawcze, polegających w istocie na udostępnieniu infrastruktury umożliwiającej przeprowadzenie badania klinicznego, jako usługi w zakresie ochrony zdrowia.

Komisja do Spraw Kontroli Państwowej uchwaliła dezyderat do do Ministra Zdrowia oraz Ministra Finansów w sprawie podjęcia działań mających na celu stworzenie spójnego systemu w zakresie dokonywania zakupów: sprzętu medycznego, leków, wyrobów medycznych oraz regulujących prowadzenie, finansowanie, rozliczanie i kontrolę realizacji badań klinicznych w Polsce. 

Komisja stwierdza bowiem, że NIK negatywnie oceniła działalność skontrolowanych szpitali w tym zakresie.

Komisja stwierdza również, że wyniki kontroli NIK - w zakresie badań klinicznych - wykazały występowanie działań niegospodarnych, nielegalnych i nierzetelnych, a także możliwość narażenia bezpieczeństwa pacjentów.

Więcej: http://orka.sejm.gov.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH