DGP: płyn do e-papierosów zostanie objęty akcyzą

PRAWO

Autor: DGP/rynekaptek.pl   18-10-2017, 10:26

DGP: płyn do e-papierosów zostanie objęty akcyzą Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie mają być opodatkowane akcyzą od 1 stycznia 2018 roku. Oznacza to, że produkty te będą traktowane tak samo jak tradycyjne wyroby tytoniowe - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Komunikat po posiedzeniu Rady Ministrów Centrum Informacyjnego Rządu opublikował portal Dziennika Gazety Prawnej.

Jak czytamy, "płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie mają być opodatkowane akcyzą od 1 stycznia 2018 r. Oznacza to, że produkty te będą traktowane tak samo jak tradycyjne wyroby tytoniowe – zostaną objęte obowiązkiem banderolowania, potwierdzającym ich legalne pochodzenie oraz lepszą kontrolą państwa nad ich produkcją, przemieszczaniem się i sprzedażą".

Zgodnie z informacją CIR, rezultatem tych działań będzie zapewnienie wyższych standardów ochrony zdrowia, zwiększenie bezpieczeństwa konsumentów oraz zapobieganie nielegalnemu przywozowi różnych substancji do Polski.

Zdaniem rządu używanie płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich – nieopodatkowanych akcyzą – odbywa się kosztem konsumpcji tradycyjnych wyrobów tytoniowych, opodatkowanych akcyzą. Dlatego, jak wyjaśniono w komunikacie, niezbędne jest analogiczne traktowanie pod względem podatkowym substytutów tradycyjnych wyrobów tytoniowych.

Napisano, iż "akcyzą zostanie objęty płyn do papierosów elektronicznych (bez względu na zawartość w nim nikotyny) oraz wyroby nowatorskie, które są substytutem tradycyjnych wyrobów tytoniowych, zawierających w swoim składzie tytoń do palenia (wyrób nowatorski jest podgrzewany przy użyciu specjalnego urządzenia w celu uwolnienia aerozolu zawierającego nikotynę)".

Stawka akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych ma wynieść 50 gr za każdy jego mililitr. CIR tłumaczy, że wyznaczając tę wielkość wzięto pod uwagę poziom opodatkowania stosowany przez kraje unijne. Z kolei stawka akcyzy na wyroby nowatorskie wyniesie 141,29 zł za każdy ich kilogram i 31,41 proc. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia.

Więcej: http://podatki.gazetaprawna.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH