
Nie ma jednolitych standardów nauczania w zawodzie dietetyka. W kosmetologii często dochodzi do przekroczenia uprawnień, co naraża pacjentów na różnego rodzaju powikłania.
W zasadzie mamy regulacje, które określają, kto może wykonywać np. zawód dietetyka (rozporządzenie ministra zdrowia z 20 lipca 2011 roku i kolejne).
- Problem polega na tym, że dotyczy to wyłącznie podmiotów publicznych. Natomiast w placówkach niepublicznych kwestia sprawdzenia kompetencji zatrudnianych dietetyków spoczywa tylko na zarządzających i dziale, który zajmuje się rekrutacją - wyjaśnia dr Danuta Gajewska, prezes Polskiego Towarzystwa Dietetyki.
Dietetyk po studiach i dietetyk po kursie?
Obecnie uzyskanie tytułu dietetyka jest możliwe wyłącznie po ukończeniu studiów na poziomie licencjata i magistra na kierunku dietetyka. Dr Gajewska ubolewa jednak nad tym, że nie ma jednolitych standardów nauczania w zawodzie dietetyka. Dlatego jakość kształcenia jest bardzo zróżnicowana.
- Nasza propozycja jest taka, żeby wprowadzić po pierwsze standardy kształcenia, a po drugie egzamin państwowy - postuluje prezes PTD.
Wystarczy zajrzeć do w internetu, żeby znaleźć szkoły czy firmy, które oferują np. roczne studium albo wręcz kilkutygodniowe kursy. - Zwracaliśmy się do resortów zdrowia i edukacji z prośbą o wyjaśnienie, jak to jest możliwe, że istnieją w zakresie dietetyki kursy dwutygodniowe, które dają niby uprawnienia do wykonywania zawodu dietetyka - mówi Danuta Gajewska.
Co więcej, osoby, które kończą te dwutygodniowe kursy, otrzymują jakieś świadectwo i są przekonane, że mogą pracować jako dietetycy. - To jest wina naszych niesprawnych systemów kontroli, braku nadzoru tego, co się tak naprawdę na rynku dzieje - ocenia dietetyk.
Jak dodaje, konieczne byłoby także powołanie konsultanta krajowego w dziedzinie dietetyki, który rozstrzygałby spory dotyczące m.in. żywności i żywienia.
Nie są lekarzami, ale wykonują zabiegi medyczne
Kolejnym obszarem, który wymaga uregulowania, są usługi realizowane w gabinetach kosmetycznych. Wykonuje się w nich często zabiegi, które powinny być realizowane jedynie przez lekarzy, jak wstrzykiwanie botoksu, wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym czy usuwanie brodawek.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych