Dietetyk, kosmetolog, psychoterapeuta – państwo straciło kontrolę nad tymi zawodami?

PRAWO

Autor: Daniel Kuropaś/rynekaptek.pl   21-11-2017, 09:37

Dietetyk, kosmetolog, psychoterapeuta – państwo straciło kontrolę nad tymi zawodami? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nie ma jednolitych standardów nauczania w zawodzie dietetyka. W kosmetologii często dochodzi do przekroczenia uprawnień, co naraża pacjentów na różnego rodzaju powikłania.

- Nie jest tak, że zupełnie nie ma kontroli nad tą działalnością. W przypadku zabiegów i procedur, w zakresie których kosmetyczki są kształcone, i które wolno im wykonywać - ten nadzór funkcjonuje, gdyż obioru takich gabinetów dokonuje sanepid - wyjaśnia Waldemar Jankowiak, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anty-Aging.

- Gdy kosmetyczki zaczynają brać do ręki strzykawki i robią zabiegi inwazyjne, to nie może być nad tym nadzoru, ponieważ wykracza to poza ich kompetencje i tu mówimy o zupełnie innych regulacjach prawnych. To już bardziej zajęcie dla prokuratora, a nie sanepidu - ocenia Waldemar Jankowiak.

Można także znowelizować zapisy w ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, wpisując do niej sankcje za wykonywanie zabiegów medycznych przez nie-lekarzy. Konsekwencje dla zdrowia pacjenta mogą być bowiem katastrofalne.

Lekarze zwracają uwagę, że coraz częściej trafiają do nich pacjenci z powikłaniami po zabiegach wykonanych w gabinetach kosmetycznych. Najczęściej są to różnego rodzaju infekcje, martwica tkanek czy reakcje alergiczne.

- Uchwalona przez resort nauki podstawa programowa dokładnie określa czym kosmetolog może się ponadstandardowo zajmować - współpracą z lekarzem dermatologiem i pomocą w tworzeniu i testowaniu produktów kosmetycznych - to tyle. Nie tam mowy o większych uprawnieniach - wyjaśnia dr Jankowiak.

Psychoterapia też bez standarów
Problem w tym, że coraz częściej organizowane są kilkugodzinne „szkolenia” w różnych zabiegach inwazyjnych i przybywa osób bez wykształcenia medycznego wykonujących zabiegi medycyny estetycznej.

- W rezultacie straciliśmy nad tym kontrolę. Do tego dochodzi kompletna wolna amerykanka, jeśli chodzi o użycie przeróżnych preparatów chemicznych, które nie są ani lekami, ani materiałami medycznymi - dodaje wiceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anty-Aging.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH