Dodatkowa opinia BAS

PRAWO

Autor: Sejm, LJ/ rynekaptek.pl   06-04-2017, 09:49

Dodatkowa opinia BAS Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

BAS przedstawił uzupełniającą opinię prawną dotyczącą projektu ustawy Prawo farmaceutyczne. Udzielanie zezwoleń na prowadzenie apteki wyłącznie na rzecz osób fizycznych lub spółek osobowych z wyłącznym udziałem osób fizycznych jest niekonstytucyjne - oceniono.

Jak informuje BAS, w zleceniu zwrócono się z prośbą o przygotowanie opinii na tak sformułowane pytanie:

Czy ewentualna zmiana projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne (druk sejmowy nr 1126) polegająca na zastąpieniu projektowanej normy zakładającej, że „zezwolenia na prowadzenie apteki wydawane są wyłącznie na rzecz farmaceutów lub spółek osobowych z wyłącznym udziałem farmaceutów” normą stanowiącą, że „zezwolenia na prowadzenie apteki wydawane są wyłącznie na rzecz osób fizycznych lub spółek osobowych z wyłącznym udziałem osób fizycznych”, będzie zgodna z przepisami Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej o swobodzie przedsiębiorczości i swobodzie świadczenia usług oraz przepisami Konstytucji RP?

W opinii BAS, proponowana regulacja ustawy przewidująca udzielanie zezwoleń na prowadzenie apteki wyłącznie na rzecz osób fizycznych lub spółek osobowych z wyłącznym udziałem osób fizycznych wydaje się naruszać art. 49 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Zaproponowana regulacja naruszałaby też w nieuzasadniony sposób gwarantowaną konstytucyjnie wolność działalności gospodarczej, a wprowadzone ograniczenie nie pozostawałoby w przekonującym związku z ważnym interesem publicznym i byłoby nadmiernie restrykcyjne - uznał autor opinii, Paweł Kościelny, ekspert ds. legislacji w Biurze Analiz Sejmowych.

Pełna ocena w załączniku

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH