Dokumentacja dot. kosmetyków po polsku? To nieracjonalne

PRAWO

Autor: PASMI/ rynekaptek.pl   21-03-2017, 11:25

Dokumentacja dot. kosmetyków po polsku? To nieracjonalne Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Niektóre przepisy zaproponowane w projekcie ustawy o produktach kosmetycznych wychodzą poza to założenie, nakładając na firmy członkowskie PASMI zbyt daleko idące obowiązki, wykraczające poza ramy określone rozporządzeniem - uważa Związek.

Jako przykład PASMI podaje sporządzanie dokumentacji produktu kosmetycznego w polskiej wersji językowej.

- Żądanie przygotowywania całości dokumentacji produktu kosmetycznego w języku polskim jest nieproporcjonalne i sprzeczne z praktykami kontroli dokumentacji produktów kosmetycznych, a także innych grup produktów stosowanymi w Polsce i pozostałych krajach Unii Europejskiej. Język angielski jest jednym z oficjalnych języków urzędowych UE, więc można uznać, że jest on językiem łatwo zrozumiałym dla organów sprawujących nadzór nad obrotem produktami kosmetycznymi w Polsce - informuje PASMI.

Dodaje: - Zwracamy uwagę, że zarówno największe nieanglojęzyczne kraje UE (Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania), jak i mniejsze (Węgry i Estonia) akceptują całość lub większość dokumentacji produktu kosmetycznego w języku angielskim. W tej sytuacji Polska byłaby jedynym krajem w UE, który przewiduje sporządzanie dokumentacji produktu wyłącznie języku urzędowym kraju. Takie rozwiązanie z perspektywy podmiotów jest nieakceptowalne, wiązałoby się bowiem z ponoszenie ogromnych kosztów finansowych związanych z koniecznością przygotowania dokumentacji w jęz. polskim.

Podkreśla też zbyt restrykcyjne obciążenia (np. wysokość poszczególnych kar finansowych za niezgodność z wymaganiami Rozporządzenia 1223/2009), nieprecyzyjne przepisy proceduralne (np. brak wskazania, w jakim trybie dokonuje się wpisu podmiotów do wykazu zakładów) oraz zbyt krótki okres przejściowy na wejście w życie przepisów.

Ponadto Związek proponuje przedłużenie terminu vacatio legis do 3 miesięcy. Taki termin pozwoli przedsiębiorcom na płynne przygotowanie się do wejścia w życie przepisów ustawy.

Więcej: http://pasmi.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH