Dopalacze jak narkotyki - MZ chce zaostrzenia przepisów

PRAWO

Autor: DGP/rynekaptek.pl   20-11-2017, 09:39

Dopalacze jak narkotyki - MZ chce zaostrzenia przepisów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ministerstwo Zdrowia zamierza karać nie tylko dystrybutorów dopalaczy, ale także osoby, które je posiadają. Za samo posiadanie Mocarza, Kosiora czy Cherry kokolino w najlepszym przypadku grozić będzie grzywna, a w najgorszym - pozbawienie wolności.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, przygotowanego przez resort Konstantego Radziwiłła. Zrównuje on pod względem prawnym dopalacze z narkotykami.

Ministerstwo Zdrowia chce też znacznie surowiej niż dzisiaj karać za sprzedawanie zakazanych substancji psychoaktywnych. Grozić ma za to do 12 lat więzienia. Za nakłanianie małoletniego do spożycia takiej substancji będzie można trafić za kratki na osiem lat, a jeśli zrobi się to w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, kara urośnie do 10 lat.

– Jest szansa, że wreszcie uda się doprowadzić do likwidacji sklepów z dopalaczami. W Polsce jest ich około stu, co daje nam jedno z czołowych miejsc w Europie – tłumaczy Artur Malczewski, kierownik Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii w Krajowym Biurze ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Obecnie obowiązujące przepisy przewidują za handel dopalaczami jedynie kary finansowe. W dodatku są one mało efektywne. Z rachunku na 64,8 mln zł wystawionego sprzedawcom przez Państwową Inspekcję Sanitarną w latach 2010–2016 udało się wyegzekwować zaledwie 1,8 mln zł. A biznes kręci się dalej. – czytamy.

Ponadto resort zamierza stworzyć specjalny rejestr zgonów i zatruć spowodowanych przez dopalacze. Eksperci Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii argumentują, że nie powinno się wprowadzać wobec osób posiadających i zażywających tak ostrych restrykcji. – Takie osoby powinny być objęte pomocą i leczeniem – twierdzą.

Więcej: http://prawo.gazetaprawna.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH