Doszło do konfliktu interesów, jest zmiana zarządzenia

PRAWO

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   26-09-2017, 08:44

Doszło do konfliktu interesów, jest zmiana zarządzenia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Minister Zdrowia znowelizował zarządzenie dotyczące zakresu czynności Sekretarza Stanu oraz Podsekretarzy Stanu w Ministerstwie Zdrowia. Nowe przepisy umożliwiają wyłączenie wiceministra z toczących się spraw, jeśli mogłoby dojść do konfliktu interesów.

Zgodnie z nowelą, sekretarz stanu i podsekretarze stanu niezwłocznie na piśmie informują Ministra o zaistnieniu przyczyn, które mogłyby naruszać konflikt interesów. Minister może wyłączyć ich z udziału w toczącym się przed organem postępowaniu.

Sprawa związana jest ze skargą jednej z firm farmaceutycznych, której finał rozstrzygał się na wokandzie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

"Wiceminister powinien zostać wyłączony od rozpoznania decyzji refundacyjnej, gdyż zanim rozpoczął pracę w resorcie zdrowia, sprawował kontrolę merytoryczną nad zasadnością kliniczną i ekonomiczną wystąpienia z wnioskiem o objęcie leku refundacją" - uznał sąd.

Chodziło o wniosek refundacyjny jednej z firm, który został negatywnie oceniony przez resort zdrowia. Jak się okazało, w toku postępowania odwoławczego brał udział podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, który wcześniej, zanim został urzędnikiem, jako ekspert sprawował kontrolę merytoryczną nad zasadnością kliniczną i ekonomiczną wystąpienia z tymże wnioskiem o objęcie leku refundacją.

Zdaniem firmy, wiceminister powinien zostać wyłączony od rozpoznania przedmiotowej sprawy, gdyż rozwiązanie takie zapewniłoby większy obiektywizm postępowania.

Więcej: http://dziennikmz.mz.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH