Drogie leki z wtórnego obrotu

PRAWO

Autor: tvn24.pl/rynekaptek.pl   25-03-2011, 15:31

Drogie leki z wtórnego obrotu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Internet jest pełny ogłoszeń ludzi, którzy chcą sprzedać trudno dostępne leki onkologiczne. Często sprzedającymi są ludzie, którym leki pozostały po zmarłych niedawno bliskich - informuje TVN24.

W internecie bez problemu można znaleźć oferty sprzedaży leków z grupy chemii niestandardowej. Oferowane w sieci leki zostały kupione legalnie. Zazwyczaj osoby, które ich używały, już nie żyją. Są też tacy, którzy leki sprowadzają z innych krajów. Lub sprzedają je sami chorzy, jeśli mają nadwyżki.

Wtórny obrót lekami jest nielegalny. Ponadto… - W niektórych przypadkach kupione w internecie leki nie tylko nie pomogą, ale mogą wręcz zaszkodzić. - Są to preparaty chemiczne, które przechowywane w niewłaściwych warunkach mogą zmienić się w substancje toksyczne - podkreśla Główny Inspektor Farmaceutyczny Zofia Ulz.

Jest jednak legalne wyjście dla chorych i ich rodzin. Żeby móc wykorzystywać takie leki zgodnie z prawem, rodziny muszą założyć stowarzyszenie. Wtedy lek może być bezpiecznie wykorzystany przez jakąś z rodzin zrzeszonych w organizacji. Jest jeden warunek - ktoś musi wziąć odpowiedzialność za działanie tego leku.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH