E-apteki: klienci wobec wymogów dot. danych osobowych

PRAWO

Autor: IRCenter/rynekaptek.pl   06-11-2017, 11:04

E-apteki: klienci wobec wymogów dot. danych osobowych 65% użytkowników e-aptek twierdzi, że nie wyrazi zgody na profilowanie

65 procent badanych nie wyraża zgody, aby apteki internetowe w jakikolwiek sposób przetwarzały dane osobowe w sposób zautomatyzowany do celów reklamowych. Klienci e-aptek nie dostosują się zatem do nowych wymogów RODO?

Od kwietnia 2018 roku wszystkie e-apteki przetwarzające dane osobowe będą musiały wprowadzić zmiany w regulaminie korzystania. Wynika to rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), który w tym czasie wejdzie w życie.

Z raportu przygotowanego przez IRCenter wynika, że e-apteki muszą się liczyć z tym, że 23% użytkowników może odrzucić nowy regulamin. Są to osoby, które czytają regulaminy, jak i nie wyrażą zgodny na profilowanie swoich danych.

46% użytkowników e-aptek deklaruje natomiast świadome czytanie regulaminu tych serwisów, wiedzą zatem w jaki sposób e-apteki przetwarzają dane osobowe.

Z kolei 65% użytkowników e-aptek twierdzi, że nie wyrazi zgody na profilowanie, jednak większość z tych osób i tak nie czyta regulaminów – podają analitycy.

W porównaniu do 2016 roku zwiększyła się akceptacja na przetwarzanie danych osobowych do celów reklamowych. Ta zgoda dotyczy jednak danych ogólnych – podstawowych danych demograficznych i adresu pocztowego. Internauci nie będą chcieli dzielić się tak intymnymi danymi, jak historia chorób.

Zgodnie z przeprowadzoną analizą, 65% badanych nie wyraża zgody, aby apteki internetowe w jakikolwiek sposób przetwarzały dane osobowe w sposób zautomatyzowany do celów reklamowych. 35% wyraża taką zgodę.

Wśród osób, które wyrażą zgodę na profilowanie jest relatywnie więcej mężczyzn w wieku 39-43 lata. To są osoby bardziej zainteresowane suplementami diety dla sportowców. Wśród osób nie wyrażających zgodę na profilowanie jest relatywnie dużo kobiet w wieku 49+.

Więcej: https://ircenter.com/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH