E-apteki w stanie zawieszenia z powodu braku definicji sprzedaży wysyłkowej

PRAWO

Autor: Rzeczpospolita/rynekaptek.pl   14-12-2009, 12:00

E-apteki w stanie zawieszenia z powodu braku definicji sprzedaży wysyłkowej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nie wiadomo, czy apteki internetowe mogą sprzedawać leki na receptę. Problem leży w definicji sprzedaży wysyłkowej.

Naczelny Sąd Administracyjny oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpatrzeniu skarg spółki Domzdrowia pl. w Zielonkach pod Krakowem stwierdził, że aby sprzedaż leków na receptę uznać za wysyłkową, trzeba ją najpierw prawidłowo zdefiniować.

Domzdrowia.pl zaskarżył do WSA w Warszawie wydane w 2008 r. decyzje Małopolskiego oraz Głównego Inspektora Farmaceutycznego, nakazujące zaprzestania prowadzenia sprzedaży wysyłkowej na receptę. Według ustawy z 2001 roku - prawo farmaceutyczne dopuszczalne jest (w art. 68 ust. 3) prowadzenie przez apteki i punkty apteczne wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych, wydawanych bez recepty. Zabroniona jest natomiast sprzedaż wysyłkowa leków na receptę.

Zgodnie z definicjami, zawartymi w kodeksie cywilnym oraz w ustawie o VAT, sprzedażą wysyłkową jest dostawa towarów, wysyłanych lub transportowanych przez sprzedającego — stwierdzały decyzje. W opinii GIF, udzielenie przez kupującego firmie kurierskiej pełnomocnictwa do nabycia leków na receptę, jest obejściem zakazu zawartego w prawie farmaceutycznym.

Spółka nie potrafiła przekonać sądu, że jej działalności nie można zakwalifikować jako sprzedaży wysyłkowej. Sprzedaż nie jest dokonywana wysyłkowo, ale w punkcie aptecznym, gdzie następuje realizacja recepty a wydanie leku powierzono pełnomocnikowi, który działa na rzecz posiadacza recepty.

WSA w Warszawie podzielił ocenę nadzoru farmaceutycznego. Sytuację zmienił wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego. który wytknął, że ani inspektorzy farmaceutyczni, ani sąd pierwszej instancji nie ustaliły w sposób prawidłowy istoty „sprzedaży wysyłkowej” leków. Wskutek tego przedwcześnie przyjęto, że stosowany przez spółkę model sprzedaży leków na receptę jest niezgodny z prawem farmaceutycznym.

Sprawa wróciła do WSA w Warszawie. a sąd ponownie przesłuchał przedstawicieli spółki. Domzdrowia.pl musiał jednak zawiesić sprzedaż leków bez recepty, i nie wiadomo do kiedy. GIF stoi na stanowisku, że jest to sprzedaż wysyłkowa a ustawodawca w prawie farmaceutycznym nie dopuszcza sprzedaży wysyłkowej leków na receptę.

WSA uchylając obie zaskarżone decyzje, stwierdził, że nadzór farmaceutyczny będzie musiał podjąć działania nakazane przez NSA. Teoretycznie internetowa apteka Domzdrowia.pl mogłaby wznowić sprzedaż leków na receptę ale istnieje obawa, że praktyce kolejne decyzje sądu, na wniosek GIF skutecznie to uniemożliwią.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH