E-sprzedaż leków: co można, a czego nie?

PRAWO

Autor: MM/rynekaptek.pl   12-07-2017, 14:26

E-sprzedaż leków: co można, a czego nie? Ustawa Prawo farmaceutyczne określa sprzedażą wysyłkową produktów leczniczych jako umowę sprzedaży leków zawieraną z pacjentem „na odległość”

Polskie przepisy dotyczące sprzedaży wysyłkowej leków nie mają eksterytorialnego zakresu obowiązywania, nie mogą więc dotyczyć spraw sprzedaży z innego państwa na teren Polski - wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia.

Ministerstwo zaznacza, że w Polsce niemożliwa jest sprzedaż internetowa leków w formie dokonywania transakcji – kupna i sprzedaży online.

Ustalenie takiego systemu obrotu detalicznego produktami leczniczymi są wypadkową głównie dwóch rzeczy: koniecznością zapewnienia nadzoru farmaceuty nad lekiem oraz walką z rynkiem nielegalnego obrotu lekami sfałszowanymi.

Resort podkreśla, że ograniczenia prawne co do sprzedaży wysyłkowej obowiązują na terenie Polski, a precyzyjniej dotyczą sprzedaży leków wyłącznie z aptek na terenie Polski.

W związku z tym, że polskie przepisy nie mają eksterytorialnego zakresu obowiązywania, nie mogą więc dotyczyć spraw sprzedaży z innego państwa na teren Polski.

MZ zwraca uwagę, że w polskich przepisach prawa nie istnieje pojęcie "sprzedaży internetowej" leków. Często dochodzi do nieporozumień w tym zakresie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH