ellaOne: apteki nie realizują recepty z Internetu

PRAWO

Autor: noizz.pl/rynekaptek.pl   24-07-2017, 11:39

ellaOne: apteki nie realizują recepty z Internetu 23 lipca weszła w życie ustawa, w myśl której tabletka „ellaOne” dostępna jest wyłącznie na receptę

Transgraniczną receptę na tabletkę „dzień po” zakupioną przez Internet nie jest łatwo zrealizować. Farmaceuci w większości informują, że takie recepty nie są akceptowane, gdyż dokument musi pochodzić od polskiego lekarza.

„Według regulacji Unii Europejskiej, apteki mają obowiązek wydać lek w Polsce, za okazaniem recepty wystawionej przez lekarza, który praktykuje na terenie Unii Europejskiej. Recepta jest ważna zarówno z podpisem odręcznym, jak i cyfrowym” – cytuje portal noizz.pl informację umieszczoną na stronie womanonweb.org.

Z kolei na stronie Ministerstwa Zdrowia napisane jest, że transgraniczna recepta musi być podpisana własnoręcznie przez lekarza wystawiającego - „Tym samym recepta wydrukowana (bądź z wydrukowanym podpisem) nie może być zrealizowana przez pracownika apteki".

Jak opisuje dziennikarka portalu, do apteki po tabletkę "po" udała się dzień przed wejściem w życie ustawy. W jednej z krakowskich aptek usłyszała, że jeszcze może wykupić tabletkę bez recepty, a "pani farmaceutce nawet nie chciało się patrzeć na ten dziwny papier”.

Z kolei w niedzielę (23 lipca) farmaceutka poinformowała o braku możliwości realizacji zagranicznej recepty po wejściu w życie ustawy.

W kolejnej aptece farmaceutka stwierdziła także, że „takich recept się tu nie akceptuje. Dokument musi pochodzić od polskiego lekarza”.

Więcej: https://noizz.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH