EMA bez dyrektora przez pomyłkę w ogłoszeniu

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   12-11-2010, 14:13

EMA bez dyrektora przez pomyłkę w ogłoszeniu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wygląda na to, że pomyłka unijnego tłumacza może spowodować nawet półroczny wakat na stanowisku dyrektora wykonawczego Europejskiej Agencji ds. Leków (EMA).

Wszystko wynika z pomyłki, która wkradła się w tłumaczeniu ogłoszenia w wersji niemieckojęzycznej opublikowanego przez Komisję Europejską. W ogłoszeniu użyto słowa Physiker, oznaczającego „fizyk”, zamiast lekarz.

To oznacza, że proces rekrutacyjny, który zaczął się na początku tego roku, musi być powtórzony i nie zakończy się przed upływem kadencji obecnego dyrektora wykonawczego, Thomasa Lonngrena, który urzęduje do końca tego roku.

Potencjalni kandydaci na stanowisko mają czas na ponowne składanie aplikacji do 24 listopada br.

Podobne wakaty powstawały także w amerykańskiej Food, Drug and Administration (FDA) i poradzono sobie z tym problemem. Podobnie może być w przypadku EMA. Tym bardziej, że na stanowisku Acting Executive Director jest Andereas Pott, posiadający długoletnie doświadczenie pracy w administracji Agencji.

Jedyne, co może trochę utrudniać pracę EMA bez nowego dyrektora jest fakt, że nowy unijny Komistarz ds. Zdrowia, John Dali, kieruje departamentem, który ma przygotować nową legislację w zakresie leków podrobionych, informacji o lekach dla pacjentów, farmakowigilancji i kilku innych. Nie obędzie się to bez istotnego wkładu EMA.

Dodatkowo Agencja jest w połowie drogi w ustalaniu swoich priorytetów na następne 5 lat, zgodnie z „mapą drogą” do roku 2015. Nie wiadomo też, jak instytucja poradziłaby sobie bez szefa wykonawczego, gdyby znowu musiała stawić czoła kryzysowi w zakresie zdrowia publicznego, jaki miał mejsce w przypadku „świńskiej” grypy.

Kto by nie był nowym dyrektorem i od kiedy, należy mieć nadzieję, że nowa osoba tchnie w Agencję trochę życia i spowoduje, że działalność EMA będzie pozytywnie postrzegana i stanie się szerzej znana opinii publicznej.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH