Fałszywki produkowane na bazie zmielonych leków wycofanych z obrotu

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   29-08-2017, 08:42

Fałszywki produkowane na bazie zmielonych leków wycofanych z obrotu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kupowanie leków poza apteką jest ryzykowne, preparat kupiony na bazarze lub w siłowni może zagrażać zdrowiu lub życiu - ostrzegają eksperci. W Polsce najczęściej fałszowane są środki na potencję, odchudzanie, wypadanie włosów i suplementy diety. MZ zapewnia, że uszczelnia system sprzedaży leków.

Obecny na spotkaniu zorganizowanym przez DGP p.o. Główny Inspektor Farmaceutyczny Zbigniew Niewójt ocenił, że skala fałszerstw leków jest trudna do oszacowania.

- Musimy sobie uzmysłowić, że Polska w tym całym obszarze jest państwem frontowym, buforowym. Zjawiska dotyczące sfałszowanych produktów leczniczych na terenie Polski dot. głównie transferu poprzez nasz kraj do innych państw Unii Europejskiej, tych bogatszych - powiedział Niewójt.

Co dziesiąty lek to podróbka
Wskazał, że z doniesień WHO wynika, że globalnie ok. 10 proc. leków dostępnych na rynku jest podrabianych.

- Jeżeli podzielimy to na sferę obrotu legalnego, myślę że może to oscylować w granicach jednego procenta, cała reszta przekłada się na handel czy poprzez internet, czy inne nielegalne źródła - stwierdził.

Dodał, że kwestia ta nie jest objęta nadzorem GIF, bo "tak jak walka z każdymi innymi podrabianymi produktami należy do organów ścigania". - Mogę powiedzieć, że jest współpraca w tym obszarze z uprawnionymi jednostkami - zapewnił.

Wiceminister zdrowia Marcin Czech przyznał, że sprzedaż fałszowanych leków zdarza się także w legalnym łańcuchu dystrybucji leków przez hurtownie i apteki, które są kontrolowane i monitorowane przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego oraz Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL).

Zapewnił, że resort zdrowia będzie starał się bardziej uszczelnić system sprzedaży leków, m.in. dzięki implementacji tzw. dyrektywy fałszywkowej. Ocenił, że znaczna część tych regulacji już została wprowadzona, m.in. poprzez nowelizację Prawa farmaceutycznego z 2014 roku.

Leki spoza apteki to ryzyko
- Chcemy dostosować nasze prawo do tego, aby zaimplementować również resztę zmian m.in. w okresie przejściowym, po to, żeby być w pełni przygotowanym do tego, aby tak jak inne państwa członkowskie mieć ten system w pełni operacyjny w lutym 2019 roku - powiedział.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH