Farmaceuci piszą do Rzecznika Praw Pacjenta

PRAWO

Autor: OIA Katowice/rynekaptek.pl   29-11-2010, 12:46

Farmaceuci piszą do Rzecznika Praw Pacjenta Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Śląska Izba Aptekarska wystosowała do Rzecznika Praw Pacjenta skargę, informując o przypadkach kwestionowania przez NFZ refundacji za zrealizowane recepty.

„Niezgodne z prawem i restrykcyjne działania Narodowego Funduszu Zdrowia wobec aptek powodują ograniczanie lub pozbawianie pacjentów prawa do bezproblemowego nabycia leków refundowanych z przysługującą zniżką. Bezprawnie i ze szkodą dla zdrowia pacjenta zmusza się farmaceutów do odmawiana świadczeniobiorcom realizacji recept zawierających nieznaczące błędy formalne, które w żadnym stopniu nie powodują utraty prawa do realizacji recepty ze zniżką” - piszą w skardze aptekarze.

Zdaniem farmaceutów, Fundusz wykorzystując nadinterpretację przepisów, rości sobie prawo do potrącania bez tytułu prawnego z bieżących refundacji należnych aptekom kwot, które uzna za nienależne z uwagi na lekarskie błędy formalne.

Izba powołuje się na wyroki sądowe, które „zdejmują” odpowiedzialność finansową aptekarzy za błędnie wypełnione przez lekarzy recepty, zakwestionowane potem przez płatnika.

Więcej: www.katowice.oia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH