Farmaceuci powinni mieć prawo do klauzuli sumienia?

PRAWO

Autor: krakow.wyborcza.pl/rynekaptek.pl   06-04-2017, 14:24

Farmaceuci powinni mieć prawo do klauzuli sumienia? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich walczy o wprowadzenie klauzuli sumienia dla aptekarzy. Chce, aby aptekarze, powołując się na klauzulę sumienia, mogli odmówić sprzedaży środków antykoncepcyjnych i pigułek „po” – czytamy na portalu wyborcza.pl.

„Farmaceuci są zmuszani do sprzedawania środków farmakologicznych niszczących ludzką płodność lub zabijających zarodek ludzki w początkach jego istnienia. Jest to objaw poważnej dyskryminacji, której doświadczają polscy farmaceuci, pozbawieni prawa do korzystania z klauzuli sumienia” – pisze Stowarzyszenie w uzasadnieniu.

Do tej pory działacze zebrali prawie 14,5 tys. podpisów.

– Są środki na rynku budzące wątpliwości moralne wśród niektórych farmaceutów. Jest taka potrzeba.Klauzula sumienia obowiązuje w innych zawodach medycznych, np. u lekarzy i pielęgniarek. W niektórych krajach również obejmuje również farmaceutów – mówiła na antenie Radia Kraków, prezes Stowarzyszenia, Magdalena Prusak.

Rzecznik GIF, Paweł Trzciński potwierdza, że polskie prawo nie bierze w ogóle pod uwagę takiej kwestii, jak odmowa sprzedaży środków na receptę ze względu na klauzulę sumienia: - Farmaceuci powinni sprzedawać wszystkie leki, które mają w swoim zaopatrzeniu – mówi.

Jednocześnie zaznacza, że odebranie licencji takiej aptece jest ostatecznym rozwiązaniem, którego w Polsce nie zastosowano.

Więcej: http://krakow.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH