Farmaceuci pytają resort, czy wie, że jest coś takiego jak vacatio legis

PRAWO

Autor: OIA Katowice/rynekaptek.pl   08-02-2011, 07:27

Farmaceuci pytają resort, czy wie, że jest coś takiego jak vacatio legis Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W kolejnym przesłanym do konsultacji projekcie rozporządzenia proponowany jest zapis, zgodnie z którym rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Tym razem chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenia w sprawie zakresu niezbędnych informacji gromadzonych i przekazywanych przez apteki podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych.

„Proponuję, by pracownikowi Ministerstwa Zdrowia, który nauczył się kopiować i wklejać tą regułkę w kolejne projekty rozporządzeń, zwrócić uwagę, że ustawa o ogłaszaniu aktów normatywnych określa jednoznacznie, że akty normatywne wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ich ogłoszenia lub w terminie dłuższym” – zwraca delikatnie uwagę resortowi zdrowia Stanisław Piechula, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Przypomina, że wprowadzanie aktów z dniem ich ogłoszenia może mieć miejsce, związane jest natomiast z sytuacjami wyjątkowymi, które wynikają z ważnego interesu Państwa.

Tymczasem Ministerstwo Zdrowia stosuje tę zasadę wobec wszystkich ostatnio wprowadzanych w życie rozporządzeń.

„W żadnym wypadku nie znajduję najmniejszego argumentu, którym by można tłumaczyć konieczność wprowadzania tego rozporządzenia bez odpowiedniego vacatio legis, chyba że Ministerstwo Zdrowia ponownie upatruje interesu Państwa w paraliżowaniu pracy aptek i wprowadzaniu zagrożenia dla życia lub zdrowia pacjentów – dodaje prezes Piechula.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH