Farmaceuci w sprawie uwidaczniania cen towarów w aptece

PRAWO

Autor: Katowice OIA/rynekaptek.pl   13-01-2011, 08:04

Farmaceuci w sprawie uwidaczniania cen towarów w aptece Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Aptekarze zwracają uwagę Ministerstwu Finansów na problem ze sposobem oznaczania ceną towarów przeznaczonych do sprzedaży.

Proonują zmiany w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad uwidaczniania cen towarów i usług.

W statystycznej aptece jest około 6 tysięcy pozycji, najczęściej niewielkich rozmiarów. Ceny tych leków i niewielkiej ilości pozostałych towarów sprzedawanych pacjentom za 100% odpłatnością zmieniają się właściwie przy każdej dostawie towaru – argumentuje Stanisław Piechula, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Dodaje, że „znakomita większość asortymentu apteki (ponad 97%) jest niewidoczna dla pacjenta. Z uwagi na koszty i stały spadek rentowności, apteki nie zamawiają już zapasów towaru na miesiąc, a znacząca ilość pozycji to zapasy kilku a nawet jedno dniowe”.

Konieczność uwidaczniania cen towarów niedostępnych lub niewidocznych dla kupujących w formie cennika, co jest wymagane przez rozporządzenie, nie jest możliwe do realizacji i żadną aptekę w Polsce nie realizuje tego wymogu – uważa prezes Piechula.

Dostępność leków w aptece i zmieniające się ceny zmuszałyby apteki do nowego wydruku wielostronicowego cennika po każdej dostawie towaru (minimum 2 razy dziennie) i po każdym zbyciu ostatniego opakowania danej dostawy (wielokrotnie razy dziennie).

Ponadto informacja o leku z takiego cennika jest dla statystycznego pacjenta zbyt skomplikowana, by mógł sam sprawdzić cenę swojego leku.

Prezes Piechula zwraca również uwagę, że opakowania leków zawierają wiele znaczących informacji i są najczęściej małych rozmiarów, co utrudnia a często uniemożliwia oznaczanie ceną każdego opakowania.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH