Farmaceuta będzie mógł odmówić wydania środków antykoncepcyjnych?

PRAWO

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   25-09-2020, 11:03

Farmaceuta będzie mógł odmówić wydania środków antykoncepcyjnych? Gazeta wskazuje, że jeśli ustawa wejdzie w życie, trudno będzie kupić w aptece wyroby antykoncepcyjne (Fot. Archiwum)

Przyjęty przez sejmową podkomisję projekt ustawy o zawodzie farmaceuty zakłada, że farmaceuci powołując się na klauzulę sumienia mogą odmówić wydania wyrobów medycznych, takich jak prezerwatywy czy wkładki wewnątrzmaciczne.

Sejmowa podkomisja nadzwyczajna ds. rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zawodzie farmaceuty w czwartek (24 września) odrzuciła zgłoszoną przez posłankę Partii Razem Marcelinę Zawiszę poprawkę, która mówi o możliwości odmowy usługi farmaceutycznej, kiedy jej wykonanie może zagrażać życiu lub zdrowiu pacjenta lub innych osób.

Jak podaje "Rzeczpospolita", projekt przewiduje, że odmowa dotyczy także wyrobów medycznych, do których należą środki antykoncepcyjne, takie jak prezerwatywy czy wkładki wewnątrzmaciczne.

– Prezerwatywę można kupić w drogerii czy na stacji benzynowej, ale wkładka jest tylko w aptece. A odmowa jej wydania to rodzaj zawoalowanej klauzuli sumienia – podkreśla poseł farmaceuta Jerzy Przystajko. Dodaje, że pacjentki już dziś zgłaszają, że niektórzy aptekarze zniechęcają je do nabywania wkładek.

– Ile zajmie Ordo Iuris opracowanie poradnika „Jak odmówić wydania wkładki domacicznej lub prezerwatyw z apteki"? Po odrzuceniu mojej poprawki ustawa to umożliwia – napisała na Twitterze posłanka Zawisza.

Więcej: https://www.rp.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH